А ЕЦ „Белене” не може да бъде изградена без участието на държавата. За това са категорични както поддръжникът на проекта, енергийният експерт Еленко Божков, така и противникът му, бившият енергиен министър Трайчо Трайков.
„Надявам се да не стигаме до случая, ако Христо Ковачки спечели като стратегически инвеститор, министър Петкова да се наложи да брои пари в брой за инвестицията”, коментира Божков пред NOVA.
„Отсъствието на сериозна компания от заявилите участие в проекта АЕЦ „Белене” показва липсата на банкеруемост на проекта, т.е. каквото и да се случва, то ще трябва да се случи под въздействието на два фактора – участие на българската държава с някакви стимули за сметка на данъкоплатеца и геополитическите интереси на страни, които ни разглеждат просто като плацдарм”, смята Трайков.
„Това мисля, че не добра новина нито за тези, които са привърженици на проекта, нито за противниците”, посочи бившият енергиен министър. „Навсякъде, където се строят ядрени мощности, държавата има сериозно участие. И за това си има причини, най-малката от които е, че държавата поема целия ядрен риск”.
„Държави, които строят ядрени мощности, го правят, защото имат някаква много сериозна стратегическа причина. В много от случаите, това е съчетано с развитие на ядрени оръжейни програми. В други случаи е необходимо бързо да се построят огромни базови мощности, там където има голям дефицит”, подчерта Трайков.
„За България тези стратегически причини не се отнасят. В България няма място и за АЕЦ „Козлодуй” и за АЕЦ „Белене”. Не говорим за всичко останало. Всичко останало в енергетиката заминава. В момента, в който те се застъпят, няма да има място и за АЕЦ „Козлодуй” в обозримо бъдеще”, смята Трайков.
„Ако работят и двете централи, правителството ще бъде принудено да създаде едно подобие на свободния пазар, каквото има при горивата. Ужким е свободен, но не съвсем. За да гарантираме функционирането на господстващия играч, правим всякакви трикове и номера, за да ограничаваме възможните алтернативи”, каза Трайков.
Той даде пример с Китай, където въпреки огромната ядрена програма АЕЦ са ограничена част от енергийния микс и все повече се налагат възобновяемите енергийни източници. Водещата китайска енергийна компания Си Ен Ен Си, която кандидатства и за стратегически инвеститор в АЕЦ „Белене” обяви наскоро, че е изградила вятърен парк при рекордно ниска цена от 80 цента на ват. „Въглищната енергия си отива”, добави Трайков.
Бившият енергиен министър посочи, че ТЕЦ-овете в България „продължават да работят напук на всякакви екологични изисквания. Част от тях получават договори за студен резерв, като не успяват да се активират, когато е необходимо. Обаче вече им се вижда краят. И собственикът на тези централи се опитва да се имплантира в ядреното бъдеще на България”.
Според Трайков токът от „Белене” ще струва два пъти повече от средната цена на сега произвеждания в България.
„Една нова ядрена централа означава за 50 години напред да предплатим 80% от произведената електроенергия. Това е икономиката на ядрените централи. Токът от АЕЦ „Белене” ще струва два пъти по-скъпо от средната цена в момента в България и ще е по-скъп от всяка алтернатива, която имаме в момента”, подчерта Трайков. „В същото време за тези 50 години се изключваме волю-неволю от новите енергийни технологии”.
Трайков даде пример за алтернатива с газовите хидрати в Черно море, от които може да се извлича енергия за цяла България за хиляди години напред. „С едно „Белене” забравете за всичко”.
Според енергийния експерт Еленко Божков към момента има място за един 1000 мегавагтов блок в енергийната система на България.
„Перспективата е за блок и половина в близко време, а защо не и два блока”, посочи Божков. Той предупреди, че българската държава продължава да се бави с изграждането на АЕЦ „Белене”, ще бъде по-трудно реализирането на тока от централата в бъдеще, тъй като Турция ускорява строежа на АЕЦ „Акую”.
„Ако бяхме построили АЕЦ „Белене” от 2007 година, цената на тока му вече щеше да е сравнима с цените на електроенергията в този момент. Ако го построим след 10-11 години, цената ще бъде сравнима с цената „ден напред” на българската и регионалните борси на ток”, предупреди Божков.
Той подчерта, че няма как в проекта да няма участие на „Росатом”, тъй като парогенераторите, компенсаторите на обема и самите реактори вече са доставени и са произведени в Русия. В същото време френската „Фраматом” и американската „Дженеръл електрик” могат да изградят системите за мониторинг и сигурност на бъдещата АЕЦ „Белене”.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!