П ластмаса има в солта, водата и дори във въздуха, който дишаме, а феноменът е сравнително нов и липсват сериозни статистически наблюдения, как се отразява на здравето на хората, коментира по NOVA диетологът д-р Ипократис Пападимитракос.
Скорошно изследване откри, че в трапезната сол в Индонезия има 13 629 частици микропластмаса на килограм. В България, където по-малка част от употребяваната от домакинствата сол се добива от морето, съдържанието е само 12 частици на килограм.
„Има изследвания на немски пивовари от 2014 година, които наблюдават почти във всички бири наличието на микропластмаси”, посочи Пападимитракос.
Той поясни, че при рибите микропластмасата запушва хрилете и те се задушават. Наличие на пластмаси в хранителната система са забелязани при китовете, делфините и други морски обитатели.
Природата не създава боклуци, това го правим ние, хората, и трябва се алармираме, че нещо трябва да се направи, заяви Пападимитракос.
Той подчерта, че през 2020 г. Европейският съюз планира да забрани пластмасовите изделия за еднократна употреба.
Такса „пластмаса“ в Европа, ще има ли и у нас
Трябва ли България да забрани пластмасовите прибори
Поглъщаме ли пластмаса с минералната вода
Пластмасата старее, внимавайте с приборите
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!