Пилотът на хеликоптера, изхвърлил дрога, е познавал добре маршрута. Това обясни пред NOVA бившият зам.-ректор на Академията на МВР доц. Милен Иванов.
„Тези машини не са безкрайно количество. Държавната въздухоплавателна администрация знае кои са. Трябва да се установи кой от тях е. Там релефът е силно пресечен и няма добра радарна видимост. Пилотът може да кацне буквално навсякъде. Единственият начин да се принуди такова летателно средство да кацне, е да се порази със зенитно-ракетен комплекс”, коментира Иванов.
МВР проверява случая с идващия от България хеликоптер, изхвърлил дрога в Турция
По думите му, когато пилотът е опитен и има представа за зоната за видимост на термовизионните камери, може да избегне много лесно ПВО.
„Пилотите на такива самолети у нас са много малко, около 20. Това са особени летателни апарати. Тук се поставя въпросът за качество на агентурно-оперативната работа. В този район се концентрират правомощията на много български служби. Може би точно пресичането на толкова много правомощия са оставили бяло петно”, каза още бившият зам.-ректор.
В Турция: Хеликоптер, идващ от България, хвърли над 100 кг наркотици
Според него, за да се използва такъв екзотичен вид транспорт за прехвърляне на наркотици, значи голяма част от другите канали са компрометирани.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!