Oпитите за нерегламентиранo снабдяване с ток са изключително опасни за здравето и живота на хората, които извършват нарушенията.
Това заяви в ефира на „Здравей, България” по Нова ТВ ръководителят на Отдел „Нетехнически загуби” в ЧЕЗ Филип Йорданов.
Йорданов обясни, че кражбата на електроенергия ставала по три начина: нерегламентирани присъединения, присъединения без мерене и манипулиране на електромери.
Около 14% от регистрираните кражби на електроенергия са извършени от малки и средни предприятия, каза още Йорданов.
Вчера от ЧЕЗ съобщиха, че са установили 4615 кражби на електроенергия от началото на 2015 г. до края на септември.
От тях 1261 са за територията на столицата, 844 в областите Ловеч и Враца, 324 в Благоевград, 377 в Монтана и Видин, 724 в Перник и Кюстендил, 684 в Плевен и 403 в София област.
В резултат на нарушенията е дотаксувана 24 млн. киловатчаса електроенергия. 14 % от установените нарушения са на стопански потребители.
"Незаконните присъединявания застрашават качеството на доставяната до клиентите на компанията електроенергия. Вследствие на това се претоварват съоръжения, причиняват се прекъсвания на захранването, чести аварии и повреждане на електроуреди, а напоследък, все по-често, застрашават и човешкия живот. Последният смъртен случай е от юли тази година, когато мъж от с. Галиче, община Бяла Слатина, загина при опит за незаконно присъединяване на жилището си към електроразпределителната мрежа", алармираха от компанията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!