„КТБ е част от една доста по-голяма организация, която е захванала българската държава и я ползва за собствени цели”.
Това коментира в „Часът на Милен Цветков” по NOVA, икономистът Георги Ганев, който е част от екипа, стоящ зад книгата „Държавата КТБ” на Зорница Маркова. В нея са публикувани резултатите от мащабно разследване, което се опитва да освети участниците в най-голямата банкова афера в съвременната история на България.
Цацаров: Не сме се отказали от Цветан Василев
Дъщерята на Василев: Пеевски поиска КТБ
Американският посланик: Тръмп е наясно със случая на Цветан Василев
Според Ганев банката е обслужвала организацията, обхванала българската държава, но е само част от цялата схема.
„Говорим за медии, за бизнеси, за политически партии и държавни органи, които са хванати в цялата тази схема”, посочи икономистът.
След приватизацията през 2001 г. всяко следващо правителство е наливало средства в КТБ.
„Имаме сериозна доза на съвпадение на смяната на политическите сили на власт и така нова енергия в проекта, включително банката”, поясни Ганев.
„Има един фрапантен случай”, добави той, визирайки идването на власт на правителството на ГЕРБ, начело с Бойко Борисов, през 2009 г. „Няма как да стане случайно, някакви преговори са се водили, някакво съгласие е достигнато, след което тази банка получи нов тласък на своя растеж”.
По думите на Ганев досега пред хората са представяни два много опростени разказа – според единия, лошият е Цветан Василев, а според другия – Делян Пеевски.
„Целта и на двата разказа е да покрият действителността, че всъщност говорим за един тандем от тези двама души – Василев и Пеевски, около които се движи целият проект на захват на държавата”, смята Ганев.
„Отпадането на банката от проекта, нито го отменя, нито дори го забавя. Държавата продължава да е захваната. В момента се търси друга банка и най-вероятно ще се намери”, посочи икономистът.
Според Ганев в цялата история добри няма, като той укори дори и вложителите в КТБ.
„Човек трябва да внимава в каква банка си слага парите. Дължи го на останалите свои съграждани”, подчерта експертът. „Да не говорим и че държавната власт изглежда доста зле”.
Ганев посочи, че още през 2010 г. е изготвен надзорен доклад на БНБ, който не е публикуван и където надзорниците предупреждават за проблемите в КТБ и събитията, случили се впоследствие. Но Централната банка не е предприела никакви действия.
Икономистът допълни, че само четенето на обвинителния акт за фалита на КТБ в съдебната зала ще отнеме 5-6 години.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!