Н ад 34 900 са случаите на домашно насилие, за които е подаден сигнал до телефон 112. Това показва статистика на МВР. От януари досега в полицията са звънели за почти 4 100 случая.
Социален експеримент на предаването „Здравей, България” по NOVA обаче показа, че по-голяма част от хората, които стават свидетели на насилие, са склонни да си замълчат и да подминат, дори и ако тормозът се случва пред очите на десетки в центъра на София на оживена улица.
Клип с брутален побой над момиче в Кубрат
„То не ми е за първи път, аз тука живея.
Какво да направя? Нищо. Аз само гледам”,
коментира жена, свидетел на инсценировката. „Според мен трябва да се намесваме, защото всичко може да се случи”, каза обаче един от отзовалите се.
Тъжната равносметка – в продължение на един час само трима души са готови да подадат сигнал за извършвано насилие на спешния телефон 112. Всички останали, които реагират на случващото се, предпочита да говорят с насилника.
Когато мълчанието убива: Разказът на жертви на насилие
Психотерапевтът Мария Чомарова, която е и ръководител на единственият центъра за настаняване на жертви на домашно насилие в София обобщава: „От една страна всеки си казва „аз съм гражданин, активен и съм против насилието”, от друга страна обаче не се обаждам и не реагирам. Така че човек намира компромис, казва: „Аз
щях да реагирам, ако беше станало по-зле”.
Самото момиче би могло да се обади на 112. Сигналите до спешния телефон се записват, те имат тежест в съда”.
Над 30 хил. сигнала за домашно насилие само за 2019 г.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!