Ц ентралната избирателна комисия уважи мотивираното искане на главния прокурор и даде разрешение за привличане на д-р Валентин Павлов като обвиняем за престъпление по чл. 123 ал.1 от НК - за причиняване на смърт по непредпазливост на дете.
Д-р Павлов е кандидат за народен представител в листата на РБ - "Глас народен" за Перник. Беше депутат и в последното 43-о НС.
Още във вторник той обяви, че е подал заявление в ЦИК за отказ от имунитета си на кандидат-депутат.
Главният прокурор Сотир Цацаров поиска имунитета на Павлов за привличането му като обвиняем по досъдебно производство срещу медицински специалисти, причинили смъртта на 14-годишно дете на 14 юни 2016 г.
След оперативна интервенция в софийска стоматологична клиника детето не е излязло от поставената пълна упойка и е починало след транспортирането му в "Пирогов".
"Направихме всичко, което трябва, за това дете от поемането му в клиниката, но в крайна сметка това, което не знаехме и което родителите не знаеха, е рядкото генетично заболяване, което се нарича малигнена хипертермия", каза д-р Павлов.
Майката на детето е подписала информирано съгласие, на всички въпроси е отговорено, че детето няма никакви придружаващи заболявания.
"Предварителни изследвания за малигнена хипертермия няма как да бъдат направени. Всички изследвания, които трябва, са направени на детето", каза Валентин Павлов.
Той обясни, че всяка анестезия може да доведе до отключване на малигнена хипертермия.
"Антидотът е поставен на детето в "Пирогов" във времето, в което трябва", каза Павлов. Той обясни, че антидотът, в случая Дантролен, не е разрешен за използване в България. Има го само в няколко болници и няма как да бъде предоставен в доболнична помощ.
В нашата клиника Дантролен не е имало, каза Валентин Павлов. Не съм съгласен с твърденията, че три месеца аз и екипът ми сме се крили, не съм съгласен и че не сме извикали линейка, лично от моя телефон съм се обадил, каза той и посочи, че цялата информация е в прокуратурата.
Павлов отбеляза, че при медицинския одит не са констатирани нарушения в лечебно-диагностичния план и предприетите действия по отношение на извършената оперативна интервенция.
Според заключенията на медицинския одит малигнена хипертермия се среща изключително рядко, не може да се предвиди и при отключването й овладяването е почти невъзможно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!