Когато такова напрежение настъпи в предизборен период, има политически партии, които недобросъвестно се възползват и скачат върху протеста, и го разпалват още повече. Това каза пред NOVA министърът на околната среда и водите Юлиян Попов по повод протестите на миньорите и енергетиците срещу териториалните планове за справедлив преход. Според него протестът за въглищните региони не може да събори правителството, защото разумен разговор ще се намери.
Министър Попов обърна внимание, че в България сме закъснели с 20 години с разговора за въглищните региони, затова неизбежно се стига до тези сблъсъци.
Протестиращите промениха решението си - "Хаинбоаз" остава затворен
"През 2003 г. влезе в действие директивата, която въведе пазара на въглеродните емисии. А през 2005 г. започна самия пазар. Ние седим до ден днешен и едва сега започваме да го водим и не сме подготвени. Неизбежно се стига до тези сблъсъци", заяви Попов.
„Онзи основен фактор, който определя сега съдбата на въглищната енергия, е пазарът. Тази година 25% е паднало производството на електричество от въглища заради пазара“, обясни министърът и допълни, че в Брюксел можем преговаряме за детайли, отсрочки или формулировки, но няма как да преговаряме за пазара.
По думите му това, което може страната ни да направи, е да ускори условията за нови инвестиции.
Денков към миньорите и енергетиците: Няма да има решения с протести и блокади
„Въглищната електроенергия е много скъпа, неконкурентноспособна ѝ се притиска от новите технологии и от факта, че сме в интегриран пазар“, каза още Юлиян Попов и изтъкна важността на това да се запази държавната въглищна централа като стратегически резерв, както и общият план за управление на „Марица Изток“.
По отношение на протестите министърът обясни, че това, което може и трябва да се направи, е да се ускорят условията за новите инвестиции. Специално "Марица изток" е регион с изключителен инвестиционен потенциал, но трябва да бъде подкрепен регулаторно от държавата", добави Попов.
КНСБ и КТ "Подкрепа" няма да участват в преговори с Денков
"Дори да се затвори самото производство, сега поне 3000-4000 души ще трябва да бъдат ангажирани в продължение на 10 години, за да могат да възстановят терените, които са част от мините", заяви Попов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!