Т ова е поредното нелепо и невярно обвинение от сръбския депутат към България. Аз не виждам български разузнавач да вербува сръбски висши офицери, а друга държава. Нека не прехвърлят от болната на здравата глава.
Това коментира вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева в ефира на "Здравей, България" по NOVA.
Поводът е отправеното обвинение от председателя на парламентарната комисия за Косово Милован Дрецун, който е казал, че страната ни има мощно разузнавателно присъствие в Сърбия и участва в шпионски център в Скопие, заедно с Хърватия.
Страшен скандал и сръбски депутат нападна България
"Вчера излязохме с изявление, че няма нищо вярно в тези твърдения. България винаги е подкрепяла и подпомагала Сърбия. Учудени сме от тези твърдения и категорично ги отричаме", посочи Захариева.
"В никакъв случай тези нелепи обвинения не отговарят на добрия дух и приятелство, което има между двете държави", каза още тя.
По думите й обвиненията по никакъв начин не подпомагат за двустранните отношения между двете държави.
"Надявам се това да е мнение на конкретния депутат, а не на висшето ръководство и на президента Вучич. Надявам се това да не е официална сръбска позиция. До момента не съм чулата да е такава", каза още тя.
"Най-вероятно ще извикаме сръбския посланик на ниво директор, за да призовем сръбски депутати да св въздържат от нелепи обвинения към България", допълни министърът.
"Развиваме важни проекти със Сърбия: интерконектора се строи, де факто ще получават газ от България чрез така наречения "Балкански поток“. Изключително приятелски отношения има. Понеже Милован Дрецун е депутат - точно поради тази причина смятам, че трябва да се реагира изключително остро. Ние нямаме никакви притеснения, че да реагираме комплексирано", допълни тя.
Бунт в Скопие. Битият Заев до Борисов: Добре съм, брат
На въпрос защо Русия не отговори реципрочно, когато България обяви представител на посолството на Русия у нас за персона нон грата, днес Захариева съобщи, че доказателствата, които нашите служби са събрали за "абсолютно недопустима дейност на територията на нашата държава за вербуване на висш държавен служител", в никакъв случай не отговарят на добрите отношения и това е недопустимо поведение.
"Така че очевидно като са направили оценка на ситуацията, са решили да не реагират реципрочно. Или поне до момента нямаме данни за наченки на такава реакция", допълни външният министър.
"Реципрочна реакция се очакваше в рамките на седмица - две", каза още Захариева.
По отношение на медала, с който руският президент Владимир Путин удостои Николай Малинов, Захариева съобщи, че разследването за шпионаж е конкретно към човек, а не към организацията му. "И нашият призив е това в никакъв случай да не се свързва с двустранните отношения – ние сме суверенна и независима държава, и във всеки един момент българските граждани, а и аз като министър – очаквам от нашите институции, когато има данни за извършване на престъпление срещу суверенитета на България, то да се разследва, независимо срещу кого е", допълни министърът.
Руският президент може да реши да връчи орден на когото иска, но точно в момента на разследването срещу Малинов не беше особено приятно, уточни Захариева.
"Не знам дали е знак, но със сигурност една процедура по връчване на орден продължава доста дълго време, едва ли това решение е взето за една или две седмици или месец, но съвпадна с това разследване".
Тежко поражение за Русия на Балканите
Междувременно президентът на Сърбия поиска обяснения от Русия за разкрития техен шпионин.
Александър Вучич питал руския посланик защо техен полковник дава пари на сръбски офицери. Скандалът избухна заради видео запис, който се разпространява в интернет от известно време. Властите в Сърбия в крайна сметка обявиха, че на кадрите е руски полковник, който дава пари на бивш сръбски офицер. Беше свикан Съветът за национална сигурност, след което Вучич каза, че полковникът от записа поне 10 пъти се срещал с трима сръбски офицери.
Според президента неговия колега Владимр Путин не знаел за операцията. От Москва определиха видеозаписите като "провокация, подготвена да изглежда по определен начин".
"Сърбия никога не е правила нещо, което да застраши приятелството с Русия. Днес попитах руския посланик, този сериозен и отговорен представител на Руската федерация, Александър Боцан-Харченко, защо. Само този въпрос му зададох. Не виждам никаква логика във всичко това", заяви президентът на Сърбия Александър Вучич.
Екатерина Захариева заяви още, че подкрепя изказването на премиера Бойко Борисов, че ако Македония иска да стане член на НАТО и ЕС,
трябва да забрави антибългарската реторика.
"Те искат да са част от едно семейство – ЕС, но трябва да оправят отношенията си със съседите. От години има антибългарска реторика. Имаше позитивно развитие през последните две години. Няма как да искаш да седнеш на една кръгла маса и да имаш открити двустранни въпроси със съседите си. Няма как ЕС да допусне да има нерешени въпроси преди членство на една държава".
ВМРО-ДПМНЕ подкрепя всичко, което е добро и за Македония, и за България, заяви лидерът на опозиционната партия Християн Мицковски. От управляващата СДСМ обаче обвиниха Мицковски, че е лицемер, защото пред чуждестранните политици подкрепя Договора с България, а в страната го отхвърля. Това са двете интерпретации на видео, публикувано от българския премиер Бойко Борисов в социалните медии след среща с Мицковски в Загреб. СДСМ обвини Мицковски в лъжлив патриотизъм и нечестно отношение към гражданите и държавата. Борисов се интересуваше и от позициите на ВМРО-ДПМНЕ относно европейската и евроатлантическата интеграция. Мицковски го увери, че тук няма дилема, особено като се имат предвид брачните и образователните връзки на част от ръководството. Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и ГЕРБ Микоски и Борисов се срещнаха в кулоарите на срещата на върха на Европейската народна партия в Загреб, припомня Агенция "Фокус".
Още по тази тема вижте и във видеото:
В заключение Захариева допълни, че на предстоящата среща между българския премиер Бойко Борисов и американския президент Доналд Тръмп България ще търси подкрепа за започване на преговори за членство в Организацията за икономическо сътрудничество /ОИСР/, и ще търси варианти за премахване на бариерите пред визите на българи за САЩ.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!