Е вропейската комисия представи стратегия за развитие на европейското отбранително производство до 2030 г., която определя и показатели за отчитане на напредъка по поставените цели.
(*Видеото в архивно: Две години война в Украйна: Надеждата за мир продължава да изглежда далечна)
Юшченко: Трябва да победим най-върлия враг на Европа и света - Путин и путинизма
Комисията предлага държавите от ЕС да придобиват съвместно поне 40 на сто от военното оборудване до края на десетилетието.
Според ЕК е необходимо до 2030 г. поне 35 на сто от европейската търговия със средства за отбрана да бъде с европейско производство. Другите две цели са половината бюджет за обществените поръчки в областта на отбраната в ЕС в следващите пет години да бъде насочен към европейско производство, а до 2035 г. този дял да достигне 60 на сто.
ЕП: Деимпериализация, деколонизация и рефедерализация на Русия
Ще бъдат подпомогнати инвестиции от държавите в ЕС и европейската отбранителна индустрия в разработването и пускането на пазара на най-съвременни отбранителни технологии и способности.
Предложени са също мерки за сигурността на доставките, както и за осигуряване на достатъчен бюджет, включително с подкрепата на Европейската инвестиционна банка. Комисията насърчава развитие на сътрудничеството за военно производство с Украйна.
Мерките, които биха ударили сериозно руската икономика
За да повишат готовността на европейската отбранителна промишленост, държавите от ЕС трябва да инвестират повече, по-добре, заедно и европейски, посочва комисията. Европейската програма за отбранителни инвестиции ще привлече 1,5 милиарда евро от бюджета на ЕС до 2027 г. за повишаване на конкурентоспособността. Предвижда се обособяването на фонд за улеснен достъп до дългово или капиталово финансиране за малки и средни предприятия в отбранителното производство.
Комисията разглежда възможността за целите на европейската отбранителна промишленост да бъдат използвани и част от лихвите върху запорираното със санкциите на ЕС заради войната в Украйна руско имущество.
"Кърваво чудовище": Вдовицата на Алексей Навални с емоционална реч в Страсбург
Предложенията на ЕК имат законодателен характер, се пояснява в съобщение на комисията.
"Трябва да променим парадигмата и да преминем в режим на военна икономика. Това означава също, че европейската отбранителна промишленост трябва да поеме повече рискове с наша подкрепа", заяви по-рано европейският комисар по промишленосттаТиери Бретон.
Той също така заяви, че възможността за нов президентски мандат на Доналд Тръмп в САЩ означава, че "Европа трябва да направи повече, за да се защити".
"В настоящия геополитически контекст Европа трябва да поеме по-голяма отговорност за собствената си сигурност, независимо от изхода на изборите на нашите съюзници на всеки четири години", каза още еврокомисарят.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!