Е вропейската комисия с предупреждение към България, причината – издаването на гражданство срещу заплащане.
В доклад, цитиран от Ройтерс, се казва, че Европейската комисия ще предупреди страните членки на ЕС, които използват схеми за продаване на гражданство или постоянно жителство на богати чужденци, че това може да помогне на организирани престъпни групи да проникнат в блока. Според анализа така се увеличава рискът от пране на пари, корупция и избягване на плащане на данъци.
Очаква се докладът да бъде публикуван в сряда.
Агенцията разполага с чернова на документа, в която се отбелязва, че единствените три такива страни от ЕС са България, Малта и Кипър.
В доклада се посочва още, че при направени проверки в тези три държави, има пропуски в информацията за произхода на богатството на хората, закупили тяхното гражданство. Страните също не са позволили безпроблемно идентифициране на онези, закупили паспортите им.
В доклада ЕК заявява, че ще събере група от експерти, които до края на годината ще изготвят препоръки с мерки за противодействие на рисковете, причинени от такива схеми.
МП предлага мерки за затягане на контрола по придобиване на българско гражданство
Проектът за промени на Закона за българското гражданство ще бъде обсъден на 30 януари т.г. от Съвета за развитие към Министерски съвет и ще бъде публикуван за обществено обсъждане, съобщиха от Министерството на правосъдието.
Част от мерките предвидени в законопроекта предвиждат да отпадне възможността за получаване на българско гражданство на основание инвестиции, съкращаване на сроковете и прецизиране на критериите за предоставяне на българско гражданство, въвеждането на изискване кандидатите за гражданство на основание на произход да владеят български език и да имат работа и доход в страната.
Промените в проектозакона, изработен от Министерството на правосъдието в изпълнение на Програмата на правителството 2017 г. – 2020 г. и решението му за намаляване на административната тежест върху гражданите включват:
- осъществяване на качествен контрол върху отговорните за предоставяне на българско гражданство институции, с оглед спазването на законовите процедури и срокове;
- премахване на изискването за представяне на някои официални удостоверителни документи на хартиен носител;
- опростяване на процедурите и подобряване на ефективността на процесите по даване на българско гражданство.
Предложението на работната група към Министерството на правосъдието за отпадане на възможността за получаване на българско гражданство на основание инвестиции е изготвено на базата на анализ по отношение на прилагането на чл. 12а и чл.14 а от Закона за българско гражданство в сила от 2013 г. Данните показват, че не е постигната целта за увеличаване на привлечените реални чуждестранни инвестиции и икономическо развитие. В резултат от това не е постигнато разкриване на нови работните места и икономически растеж. В допълнение към датата на анализа в някои случаи на по-късен етап от производството е установено например, че инвестицията не е налична, поради извършена продажба на закупените ценни книжа или по други причини.
Работната група бе сформирана със заповед на министъра на правосъдието Цецка Цачева на 15 февруари 2018 г. А за предприетите мерки от Министерството на правосъдието за повишаване на контрола и предотвратяване на възможни злоупотреби в процедурите по предоставяне на българско гражданство е уведомен и еврокомисарят на правосъдието, защита на потребителите и равнопоставеността на половете Вера Йоурова.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!