О бщото усещане е, че Европейската комисия ще представи следващия си доклад за напредъка на България по механизма за сътрудничество и проверка през януари догодина, а не до края на тази година.
Това съобщи пред български журналисти в Брюксел главният прокурор Сотир Цацаров след срещата си с главния секретар на ЕК Катрин Дей.
Цацаров добави, че заедно със своя заместник Пенка Богданова са представили изпълнението на изискванията на комисията, залегнали в докладите. Попитан дали е възможно ЕК да запази тенденцията на удължен срок между два поредни доклада, главният прокурор отговори, че това не е било тема на разговора.
Предишният доклад на ЕК за България бе през юли миналата година, като дотогава комисията издаваше препоръки на всеки шест месеца. За пръв път през 2012 г. ЕК реши да остави срок от година и половина преди следващата си оценка.
Попитан какво очаква да бъде съдържанието на предстоящия доклад, главният прокурор отговори, че е умерен оптимист и че не е песимист. Трябва да бъдем реалисти, никой не може да очаква, че бихме стигнали до такива оценки в докладите, които да ни дадат основание да мислим, че едва ли не е възможно механизмът за сътрудничество и проверка да престане да съществува, коментира Цацаров.
Въпреки всичко очаквам, че ефективни дейности, осъществени от Висшия съдебен съвет (ВСС) и от прокуратурата, ще бъдат отчетени, добави той.
Цацаров съобщи, че на днешната среща, поискана от българската страна, са били представени конкретни документи и срокове за това какво е направено и какво се очаква да бъде извършено по препоръките в докладите досега.
Сред постиженията той открои осъществения функционален анализ по препоръките на комисията на структурата, функциите и организацията на прокуратурата. На тази основа е изработен план за действие в държавното обвинение за следващите 18 месеца, одобрен от ВСС, уточни главният прокурор.
По повод очаквания избор от Народното събрание на ръководител на Инспектората на ВСС Цацаров заяви, че трябва да бъде намерена и политическа воля. Няма време за още отлагане, мислене и пазарене, коментира той. По повод препоръката на ЕК за случайно разпределение на делата главният прокурор заяви, че това може да се постигне с централизирана система в самия ВСС, а всичко друго е игра на думи.
Попитан за хода на разследването на случая с бюлетините в Костинброд, Цацаров съобщи, че до седмица би следвало да има обвиняем/и, като бъде внесен обвинителен акт в съда.
По повод на разследването за незаконни подслушвания, извършени от бившата Специализирана дирекция "Оперативни технически операции" (СДОТО) към МВР, главният прокурор отбеляза, че приключването на проверката е свързано с изпълнение на съдебна поръчка от Великобритания, тъй като замесената техника е британско производство.
Имам уверенията, че британската страна ще ни съдейства максимално. Съдебна поръчка касае проучването и възстановяването на информацията от апаратурата. От наша страна са дадени пълни уверения, че разследването не касае длъжностни лица във Великобритания - последен елемент, необходим за пристъпването към изпълнението на тази поръчка, уточни Цацаров.
Полицейските проверки срещу протестиращите ще бъдат взети под внимание от Европейската комисия (ЕК) при изготвянето на доклада за България.
Това съобщава пресцентърът на ГЕРБ, като се позовава на писмо на генералния секретар на ЕК Катрин Дей до лидера на партията Бойко Борисов.
Европейската комисия е прегледала много внимателно информацията за конкретния инцидент, която ГЕРБ изпрати на 11 септември 2013 г. за полицейските проверки на демонстранти, участвали в протестите около Народното събрание, посочва Дей, цитирана в пресинформацията.
В писмото си генералният секретар на ЕК благодари на председателя на ГЕРБ за изпратения сигнал за действията на българската полиция.
"Ще вземем предвид тази информация при внимателното наблюдение на ситуацията в България, което Европейската комисия предприема като част от своята специална отговорност за Механизма за сътрудничество и проверка", заявява в писмото си до Борисов генералният секретар на Европейската комисия Катрин Дей.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!