Е вропейската комисия прекрати мониторинга над България и Румъния.
С решение от днес Европейската комисия прекрати Механизма за сътрудничество и проверка (МСП) спрямо България и Румъния. Той бе създаден за двете държави през 2006 г., преди приемането им в ЕС. Това се казва в съвместно прессъобщение на Министерството на външните работи и Министерството на правосъдието.
Новината предизвика бурни реакции у управляващи и политици в България.
Прекратяването на Механизма за сътрудничество и проверка на Европейската комисия е безспорно една от най-добрите новини за България напоследък. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова.
„Усилията на много български правителства, политици, евродепутати за всички тези 17 години се увенчаха с успех. Най-важното е, че отпадна един от най-шумно излаганите "аргументи" на някои европейски партньори за отлагането на членството на България в Шенген“, написа още тя в социалната мрежа.
„Премахната е още една бариера да бъдем равноправни с останалите държави от Европейски съюз (ЕС) във всяко едно отношение. Скоро трябва да премахнем и останалите – да бъдем приети в Шенген и да се присъединим към еврозоната“. Това заяви министър-председателят акад. Николай Денков.
„От името на българското правителство благодаря на Европейската комисия и на ръководителите на европейските държави за това, че оцениха напредъка на България и Румъния по отношение на прилагането на върховенството на закона и премахнаха специалния механизъм за проверка на нашите държави“, каза премиерът. От този момент по отношение на спазването на върховенството на правото към България ще бъде прилаган същият механизъм на оценка като за всички останали държави членки на ЕС.
Падането на мониторинга на ЕК е резултат от усилията на България и много правителства. Това заяви председателят на НС Росен Желязков от Грузия.
"Тази изключително добра новина е резултат от всички усилия и процесите, които са плод на дългогодишни усилия на обществото и на управляващите правителства", каза Желязков.
Той подчерта, че още от 2019 г. е било ясно, че този механизъм е изпълнил своята роля, а днешната новина е само формално потвърждение.
Отпадането на механизма е важна новина за България и много добра новина за българския имидж. България започва полека да излиза от ролята на обичайния заподозрян като най-корумпирана страна. Това заяви съпредседателят на ДБ Христо Иванов.
„Този успех се дължи на това, че нашите партньори виждат, че България има политически елит, способност да следва дневен ред, да си поставя амбициозни приоритети и на база на това да формира управление, което да стабилизира политическата обстановка, колкото и да е висока цената за това. Тази стъпка е въпрос и на кредит. Тя се дава на ниво заявки”, добави Иванов. Според него пред нас стоят важни стъпки и промени.
„Предстоят ни амбициозни промени в Конституцията, които трябва да доведат до избор на ВСС, Инспекторат и нов главен прокурор, които да са убедителни фигури, защото само тогава и българското общество и нашите партньори ще видят изпълнението на този кредит, който ни се дава”, смята той.
Иванов коментира, че влизането ни в Шенген зависи от вътрешнополитически процеси в Австрия и Нидерландия.
„Трябва да разбираме, че когато една страна членка или две както България и Румъния правят усилия и тези усилия се отразяват на общата сигурност, стабилност на институцията в ЕС, трябва да видим подобни действия от страна на Холандия и Австрия, иначе всички европейски граждани ще платим цената. Европейско е най-накрая България и Румъния да получат достъп до Шенген”, категоричен е той.
Това е успех за правителството за нас, но най-важното сега е Шенген. След отпадането на механизма не виждаме никакви основания да не се случи Шенген, защото това е важно за българите.
Това заяви Делян Пеевски от ДПС.
„Надяваме се до декември да влезем в Шенген“, добави Пеевски и уточни, че според техни наблюдения именно тогава имаме най-голям шанс да станем част от шенгенското пространство.
„Това е огромна победа. Това е само 100-я ден на това правителство и това е национален успех“, заяви съпредседателят на ПП Кирил Петков.
„Това нямаше да стане без нас. Акад. Николай Денков и Мария Габриел работиха заедно като отбор и това е един огромен техен успех и успех на цялото правителство”, добави Петков.
Той се обърна и към премиерите на Австрия и Нидерландия. „Присъединете се към европейския консенсус. Време е да подкрепите България и Румъния да влязат в Шенген, защото само когато тези две страни са вътре, шенгенското пространство наистина ще стане зона за сигурност. Време е това решение да бъде направено тази година. Оттук-нататък няма повече оправдания”, категоричен е Петков.
Това е огромен успех за България. Това заяви председателят на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова.
Атанасова припомни, че последният доклад е бил през 2019 г. и оттогава има различен механизъм за контрол и оценка.
„Отдавам го на заслугите на много правителства, на много легислатури на НС и на усилията на всички българи и обществото като държава. Гордеем се с това, че отпадна. Надяваме се, че ще ни е от полза при приемането ни в Шенген“, каза тя.
„Ние сме изпълнили абсолютно всички изисквания за влизане в Шенген. Това, че отпада мониторингът е още една причина да влезем в Шенген. Това, че ЕК оценява напредъка на България и Румъния и в годишното си слово председателят на ЕК изрично подчерта готовността ни. Това ни прави оптимисти”, добави Атанасова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!