Д нес беше публикуван Четвъртият годишен доклад, който прави преглед на върховенството на правото в Европейския съюз. Това е докладът, който разглежда върховенството на правото във всяка една държава членка и в него са направени заключения, включително и за България. Това съобщи в началото на днешното редовно заседание на правителството премиерът акад. Николай Денков.
"Европейската комисия стигна до извода, че София и Букурещ задоволително изпълняват условията, поставени по Механизма за сътрудничество и проверка по време на влизането в ЕС. Сега се предприемат остатъчни последни стъпки и Комисията започва последните стъпки към окончателно затваряне на този механизъм за двете страни членки - България и Румъния", цитира част от доклада министър-председателят.
В доклада за България има пет положителни констатации, две критични препоръки за недостатъчен напредък, две препоръки, които да се поставят на вниманието на Народното събрание, съобщи Денков.
"От ЕК се притесняват за състава на Висшия съдебен съвет и на Инспектората към него. Критични са констатациите в сферата на превенцията и противодействието на корупцията, най-вече заради липса на осъдителни присъди по висшите етажи на властта. Като съществен напредък се отчита въвеждането на механизма за ефективен контрол и наказателна отговорност за главния прокурор, както и въвеждането на съдебен контрол върху отказите на прокурора за наказателно производство. Това законодателство се очаква над десет години от България и последното Народно събрание успя да го приеме. Третата констатация е за приемането на законодателство за разширяване на обхвата на правната помощ и въвеждане на задължителна медиация по определен тип дела. Четвъртата положителна констатация е свързана с медийната свобода и създаване на работна група за свобода на медии и плурализма. Петата е за закриването на специализираните съдилища и прокуратура", поясни премиерът.
"Механизмът за сътрудничество и проверка за България и Румъния отпада! Европейската комисия обяви новината току що - чувствам се щастлива."
Това обяви по-рано днес бившият правосъден министър Надежда Йорданова във Фейсбук.
ЕК: България трябва да стане част от Шенгенското пространство
"Европейската комисия днес изпрати писмо до Съвета на ЕС за намерението си да закрие механизма за сътрудничество и проверка". Това съобщи заместник-председателят на комисията Вера Йоурова на пресконференция, посветена на представянето на новия доклад за върховенството на закона в ЕС.
Тя отбеляза, че отговорът от Съвета на ЕС се очаква до края на август. Йоурова отбеляза, че през 2019 г. комисията представи последния доклад по механизма за нашата страна и тогава отчете, че изискванията са изпълнени.
"Ще вземем предвид мнението на Съвета на ЕС и на Европейския парламент", добави тя.
Йоурова: Ще запазим Механизма, българите не вярват в съдебната система
По нейните думи у нас и в Румъния има още какво да се направи за върховенството на правото, както и в останалите страни от ЕС. Йоурова препоръча дипломатически действия за постигането на положително решение за приемането на България и Румъния в Шенген, като уточни, че няма връзка между механизма и разширяването на европейското пространство без гранични проверки.
Еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс посочи, че напоследък политическата обстановка в нашата страна е била сложна и приемането на реформи е било затруднено.
"Надявам се настъпилите промени да улеснят необходимите реформи", добави той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!