С тратегическият план на България бе върнат от Европейската комисия с 200 забележки. Това обяви пред БНР заместник-министърът на земеделието Иван Христанов.
Председателят на Института по аграрна икономика Светлана Боянова добави от своя страна, че България има 200 забележки по този план, но има държави и с по 400.
ЕК: България трябва да стане част от Шенгенското пространство
"Това не означава, че много сме се объркали. Варират забележките на комисията", посочи тя.
"Стратегическият план е документът, на чиято база в следващите години българското земеделие и селските региони ще бъдат финансирани с 8 милиарда евро, затова той е много важен и като за първи път тези пари трябва да постигнат едни цели, които са общоевропейски цели, тоест вече ще трябва да постигаме конкретни резултати, а не просто да усвоим едни пари, които Европа ни дава", коментира Боянова.
"Не ми харесва думата усвояване, защото наистина тези пари трябва да постигнат конкретна цел, в случая те са девет цели на Европейския съюз, свързани със справедливия довод на фермерите, с опазване на околната среда, докато се прави земеделско производство, със социалния живот в селските райони. Всъщност тези 8 милиарда са за нас и за постигане на конкретни резултати", добави още тя.
Голяма част от забележките са в частта за инвестиционните мерки,
пише Standartnews, позовавайки се на свои източници. ЕК трябва да да даде своите забележки в рамките на три месеца, а за нашия стратегически план крайната дата беше 25 май.
Министерство на земеделието подаде българския стратегически план на 25 февруари,
почти два месеца след определения от ЕК срок. Общият размер на публичните средства за интервенциите по Първи стълб и Втори стълб е 8 045 046 528 евро.
След официалното публикуване на писмото със забележки за България, страната ни има срок от три седмици,
в който Министерството на земеделието би трябвало да проведе обществено обсъждане и да се допита до браншовите организации за решаване на проблемните теми, посочени от Комисията.
Проектът на Стратегическия план бе публикуван за обществено обсъждане на 1 март 2022 г.
за период от 30 дни. Още тогава много от браншовите организации изказаха своето недоволство от предвидените интервенции.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!