Европейската комисия (ЕК) деблокира 115 млн. евро по предприсъединителната програма ИСПА за България за подготовка на пътна инфраструктура.
Комисарят за регионалната политика Данута Хюбнер и вицепремиерът Меглена Плугчиева, която отговаря за управлението на европейските фондове, подписаха в Брюксел документ, който урежда деблокирането на средствата.
Остава блокирано финансирането за земеделие и по програма ФАР.
"Днешното решение на Комисията е резултат от всеобхватната съвместна
работа с българското правителство", заяви пред журналисти Данута
Хюбнер.
По думите й ЕК разглежда отблокирането на средствата по ИСПА
като едно ново начало и насърчаване на българските власти.
"Моето
убеждение е, че българското правителство ще продължи да работи в
правилната посока, за да усетят българските граждани цялата полза от
европейските фондове", допълни европейският комисар по регионална
политика.
На въпрос на БНР дали ЕК вече е убедена, че са пресечени възможностите за конфликт на интереси в агенция "Пътища" Плугчиева отговори, че самият факт, че документът е бил подписан показва, че комисията оценява положените от България усилия. Страната положи много усилия, но и постигна много резултати, каза Плугчиева. Трябва обаче да се продължи по същия начин - да се полагат същите усилия.
"През последната година страната ни доказа пълна политическа воля и способност да извърши необходимата промяна в администрирането на европейските средства - коментира и премиерът Сергей Станишев - Резултатът не закъсня, днешното решение доказва, че усилията на правителството да отстрани всички нередности и пречки са оценени по достойнство".
ЕК замрази през юли 2008 г. около 800 млн. евро от европейските фондове за България, а 220 млн. от тях са окончателно загубени.
Малко над 100 млн. евро бяха за пътни проекти, които се управляваха от Национална агенция "Пътна инфраструктура", чийто директор бе заподозрян, че е облагодетелствал свой роднина при възлагането на поръчка.
Именно тези ресурси бяха деблокирани.
Останалата част от замразените суми, чието деблокиране не е на дневен ред, се разпределя между средства по предприсъединителни проекти, които продължават да са в сила въпреки влизането на България в ЕС на 1 януари 2007 г., и земеделски фондове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!