Г енералната концепция е, че едва 10% от пожарникарите у нас са жени.
Това заяви пред Vesti.bg старши комисар Веселин Гетов, директор на Столична дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“.
"От много време няма жени на терен, те се занимават с административната работа. Работата на пожарникарите е изключително сложна и опасна, няма как дамите да рискуват живота си. Но все пак виждате, че дори в Европейския парламент искат представители жени, а не мъже. Доколкото си спомням имаше европейска директива за жените, в която насърчават по-балансирана представeност на половете в управителните съвети на дружествата", коментира старши комисар Гетов.
Въпреки наличието на доказателства за положителното въздействие на баланса между половете и съществуващото законодателство на ЕС, забраняващо дискриминацията, основана на пола, жените все още са значително по-слабо представени от мъжете в управителните съвети на дружествата в целия ЕС. Този дисбаланс между половете е особено значителен и забележим при пожарникарите.
Въпреки че жените пожарникари не участват в оперативната дейност на пожарната служба, те играят важна роля в поддържането на ефективното функциониране на институцията. Те се грижат за административните процеси, които са от съществено значение за координацията и организацията на пожарната служба.
"Дамите в пожарната може да не участват пряко в гасенето на пожарите, но винаги има представители на женския пол. Те пишат актове, занимават се с контрол по строителството, както и с контрол по законозащита при бедствия", категоричен е Гетов.
По думите му жените доказват, че могат да бъдат успешни и в този мъжки професионален свят. Техният принос към пожарната служба е от съществено значение и заслужава признание и уважение. Важно е да се подчертае, че важността на техните усилия не трябва да бъде подценявана, независимо от тяхното участие в оперативната дейност на пожарната служба.
Интересното е, че първата жена пожарникар е била американка. В САЩ най-рано позволили на представители от нежния пол да се записват в противопожарната служба. Това се случило през 1818 г., когато Моли Уилямс е назначена като първата жена - пожарникар. Тя успяла да се представи блестящо по време на гасенето на пожари. И с това успяла да спечели уважението на останалите пожарникари.
"В днешно време нещата са малко по-различни. Мъжете са тези, които рискуват живота си в пламтящите сгради, носят тежко и се катерят. Предоставяме възможност на жените да работят в бранша, но те имат други задължения, благодарение на които работата върви гладко", казва Гетов.
На 14 септември всяка година българските пожарникари отбелязват своя професионален празник. Професионалният празник на пожарникарите е възстановен през 1995 година с решение на Министерския съвет на Република България. Датата 14 септември не е избрана случайно – тя води своето начало от първия пожарникарски събор, проведен през 1905 година. Този събор е значимо събитие, което обединява усилията на пожарникарите в България за подобряване на пожарната безопасност и утвърждаване на професионализма в сферата.
Именно поради този повод старши комисар Гетов разкри, че през цялата седмица има отворени врати в пожарната за посещение от малки и големи.
"До 15 септември провеждаме Ден на отворените врати в цялата страна. Това много се харесва на децата, тъй като ги качваме в пожарните, слагаме им каски, обличаме ги със защитни дрехи, дори им даваме да пръскат с маркучите", смее се Гетов.
По думите му целта е младите да се запалят по професията пожарникар. Впечатление прави, че интересът е не само от момчетата, но и от момичетата.
"С тази цел и през годината организираме състезания с деца, за да подсигурим смяна, която в един момент трябва да ни смени, когато се пенсионираме", заключи пред Vesti.bg Гетов.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!