Е дин от най-популярните цитати на блестящия романист Стефан Цвайг гласи "Не е достатъчно да мислим за смъртта. Трябва да я държим винаги в ума си. По този начин животът става по-величествен, по-важен, по-плодороден и по-радостен".
А сега, искаме да ви попитаме: чували ли сте някога за инициативата Death Cafe? Дори и самото прознасяне на тази фраза звучи доста мрачно и тягостно, спор няма. Особено пък, след като става дума за различни събития, на които хора от всички краища на света се събират, за да.. обсъждат смъртта.
Една тема, която като че ли в България все още е табу и повечето от нас предпочитат да я избягват, залагайки на далеч по-позитивни неща. Но докато си казвате, хм, това сигурно е някаква странна секта, истината е, че Death Cafe вече е толкова популярна, че има близо 20 000 издания в над 66 страни.. в това число и в България.
Оказва се, че за много хора всъщност идеята да пият кафе и да споделят усещанията си за неизбежното, въобще не е толкова лоша идея. Първото издание на Death Cafe е дело на британеца Джон Ъндърууд в собствената му къща в Хакни, Източен Лондон, като вероятно и той не е очаквал толкова "топъл приме" на толкова студена тема.
Инициативата се разраства, като започва да се практикува и в други европейски страни - в някои дори има психотерапия, включваща масово посещение на гробища. Идеята е простичка - "да повиши осведомеността на хората относно смъртта дотолкова, че да им помогне да изживяват по-добре живота си".
Или точно както гласи и цитатът на Стефан Цвайг, с който започнахме. А за финал, ще цитираме и психолозите, според които "изваждането на смъртта на светло често намалява тревожността на човек и му дава ясен фокус за житейските му приоритети". Та, как пиете кафето си - черно или със захар?
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!