М инистърът на здравеопазването Кирил Ананиев е назначил проверка след случай с починало 3-годишно дете в столична болница.
Това съобщи той пред журналисти в парламента.
"Изразявам съболезнования на родителите. Назначил съм незабавна проверка на случая в трите болници - "Проф. Иван Митев", "Лозенец" и "Пирогов", през които детето е минало. До сряда трябва да ми докладват и, ако наистина се установи някакво нарушение, може да бъдете сигурни, че ще има наказани", заяви министърът.
Той разказа, че детето първо е постъпило в столичната детска болница,
след това са го изпратили в болница "Лозенец", там са изписали домашно лечение, после детето се влошава, връща се обратно в детската болница и за съжаление е починало.
Една от версиите е, че е получило сепсис - отравяне на кръвта от бактерия.
Според родителите детето е закарано в детската болница, защото получило обрив, вероятно причинен от коксаки вирус. От там обаче отказали да го приемат, защото леглата в болницата били запълнени. След това родителите отиват в болница "Лозенец", разказва "24 часа".
Там прегледът на детето продължил 10-15 минути, като, според лекарите то е било без температура и е вървяло само. Назначено му е лечение.
Когато се прибират вкъщи обаче, детето се влошава и родителите отново отиват в детската болница. Там са положени спешни грижи, но състоянието му много бързо се влошава и в почти мъртво детето е откарано в "Пирогов". Въпреки положените усилия и грижи от страна на спешните медици там, детето е починало.
Коксаки вирусите принадлежат към групата на ентеровирусите. Те се предават по въздушно-капков път, поради което инфекцията много лесно се разпространява в ясли и детски градини. Заболяването е заразно.
Най-често коксаки-вирусната инфекция протича с грипоподобни симптоми и преминава, без да се предприема специфично лечение. В други случаи обаче вирусите могат да засегнат кожата, храносмилателната, дихателната система, мускулите и сърцето, предизвиквайки по-сериозни заболявания. Поради тази причина клиничната картина и оплакванията при децата могат да са много разнообразни.
В повече от 50% от случаите заболяването протича много леко, дори без специфична клинична картина. В тези случаи инфекцията се самоограничава в рамките на около 3 дни. Обикновено повишената температура е причината, която кара родителите да потърсят медицинска помощ. В следващите ден-два се появяват мехурчета по задната стена на фаринкса, небцето, устната лигавица, езика. Към третия ден се появява и обрив, предимно по дланите и ходилата. Той може да се изяви само със зачервяване или с развитие на болезнени мехурчета.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!