В секи втори лекар е на възраст над 51 години. Данните са на Българския лекарски съюз.
Над 60% от хората в бели престилки бързо и сигурно напредват към графата "трета възраст". Една четвърт от лекарите вече са в пенсионна възраст.
Прогнозата на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари е, че само след 5 години 98% от семейните лекари ще са над 50-годишни.
Освен криза за млади лекари, вече има и сериозен недостиг за конкретни специалисти.
Търсят се над 400 педиатри, незаетите места за семейни лекари са около 450. Тези тревожни данни не убегнаха и на гостите на юбилейния международен медицински конгрес, който се провежда в София този уикенд.
Доц. Станимир Сираков от УМБАЛ "Св. Иван Рилски" обясни, че условията на работа за младите специалисти не са добри.
"Повечето от тях търсят реализация навън. Работиш срещу една административна машина, която не помага, а пречи. Много колеги се обезверяват", каза доц. Сираков в ефира на "Събуди се" по NOVA.
По думите му мярката на държавата да плаща 3 години специализация на лекарите не помага. "Това не е достатъчно, защото ако им се даде шанс за по-голяма реализация, тогава те и ще видят причина да останат тук", каза още доц. Сираков.
Президентът на ЮЕМФ доц. Андрей Кехайов обясни, че този проблем трябва да бъде разгледан комплексно.
"Държавата прави някакви стъпки. В България се инвестира за високи технологии, заради които ако ги нямаше, лекарите нямаше да има за какво да работят, но и са нужни по-добри условия, за да се задържат младите специалисти", заяви той.
Преди няколко дни министър-председателят Бойко Борисов се срещна с президента на Световната медицинска организация проф. Леонид Айделман и президента на Югоизточноевропейския медицински форум доц. Андрей Кехайов. На разговорите е присъствал и министърът на здравеопазването Кирил Ананиев.
По време на срещата с премиера Борисов е била обсъдена възможността за по-тясно сътрудничество със Световната медицинска асоциация и Югоизточноевропейския медицински форум, за да се намерят по-ефективни решения на здравеопазването през XXI век.
Доц. Кехайов е отбелязал, че на медицинския конгрес в България ще бъде приета Резолюция от София, която да очертае и да даде насоки за новите тенденции в сектора, а с присъствието си проф. Айделман, който е президент и на Израелската медицинска асоциация, заявява подкрепата си за всички лекари и медицински специалисти в тази част на Европа.
Министър Ананиев е изтъкнал, че основните приоритети в политиката на Министерството на здравеопазването в значителна степен съвпадат с вижданията на Световната медицинска организация за налагащите се промени в здравните системи в световен мащаб.
Премиерът Борисов е подчертал, че българското правителство подкрепя необходимостта от реформиране и оптимизиране на здравеопазването у нас, за да се осигури осигури лечение на високо европейско равнище.
Световната медицинска организация представлява близо девет милиона лекари по света в повече от 100 държави. Нейната мисия е да служи на човечеството като се стреми да постигне най-високите международни стандарти в медицинското образование, наука и етика, както и да спомага за адекватно здравеопазването за всички хора по света.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!