Б ългария и Хърватия все още имат работа по стабилизирането на икономиките си и подобряването на работата на институциите си, преди да се присъединят към еврото, заяви Фабио Панета, който е член на борда на Европейската централна банка.
България е в чакалнята на еврозоната. Борисов: С президента трябваше да сме заедно
Реформите, предприети от двете държави, не са поправили всички дисбаланси и уязвимости, пред които са изправени, и е необходим по-голям напредък за подобряване на управлението, правните рамки и цялостното качество на институциите, посочи Панета.
Двете страни бяха приети в петък в механизма ERM II - чакалнята за влизане в еврозоната, което значи, че ще бъде възможно да се присъединят към валутния съюз най-рано през 2023 година.
"Изпълнили сме абсолютно всички критерии за ERM II"
Същевременно заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис заяви, че това, което е важно сега, е, че докато е в ERM II България трябва да продължава да изпълнява критериите от Маастрихт, свързани с бюджетния дефицит и дълга.
По отношение на фискалните изисквания страната вече е постигнала напредък, но трябва да бъде ограничена инфлацията и в по-дългосрочен план да бъдат изпълнени критериите за лихвените нива.
Панета от ЕЦБ: България може да влезе в еврозоната до 2023 г.
„България трябва да покрие и законодателните критерии и по-специално независимостта на централната банка трябва да е напълно синхронизирана с изискванията на еврозоната. Във всеки случай страната трябва да бъде поне две години в чакалнята за еврото, преди да започне оценката на изпълнението на маастрихстките критерии”, подчерта Домбровскис.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!