Е вропа не е същата след терористичените атентати в Париж, които окървавиха френската столица точно преди месец. Залята от хиляди бежанци и мигранти, Европа се е променила безвъзвратно през последните години и на стария континент се долавя усещането е за остра криза. Европейският парламент действа неадекватно спрямо ситуацията. Това са различни мнения на четирима български евродепутати, с които се срещнахме в Брюксел.
Разговаряхме с Илияна Йотова, Светослав Малинов, Ангел Джамбазки и Андрей Ковачев и ги попитахме дали Европа се справя с кризата с бежанците, какви мерки за сигурност предприема Европейския парламент и къде стои България в цялата картина.
Попитахме ги дали страната ни охранява достатъчно добре външната граница на ЕС и готови ли сме да приемем бежанците, които идват и по легални пътища, и нелегално с помощта на трафиканти. Мненията на четиримата български евродепутати са много различни. Но едно ги обединява – Европа не е същата.
Европейският парламент взема неадекватни решения спрямо ситуацията. Мерките, които се обсъждат, са неприложими и ненавременни. Това е мнението на евродепутата Ангел Джамбазки. Той е категоричен, че е необходимо плътно затваряне на външните граници, както и експулсирането на всички хора, които нямат основание да се намират на територията на Европейския съюз. Според Джамбазки, Европа в момента е във война.
Във вторник предстои обсъждането на нов пакет от мерки, които касаят сигурността на външните за ЕС граници и пряко ще засегне България, съобщи Илияна Йотова. Според нея, Европа не се е променила само заради атаките. Темата за сигурността стои на дневен ред от няколко години пред Европейския парламент. „Това не е същият ЕС от 2007 година. Нуждаем се от много промени, повече съвместни действия за охрана на външните граници“, убедена е Йотова. Вижте пълното интервю с нея в следващото видео:
Според евродепутата Светослав Малинов има усещане за криза и несигурност след последните атентати в Париж, но не може да се говори за промяна на Европа. Много въпроси, свързани със сигурността на ЕС, ще изместят други проблеми, които трябва да бъдат решени – въпросите за икономиката и безработицата.
„Терористичната заплаха е свързана с радикалния ислям. Много по-трудно е да се признае, че второ и трето поколение европейски граждани от арабски произход и мюсюлмани са готови да убиват своите съграждани. Още повече, че те са израснали в европейски столици, образовани са там. Много по-опасно е, когато заплахата идва отвътре, отколкото отвън“, подчерта Малинов.
Вижте позицията на българския евродепутат Светослав Малинов в следващото видео:
България се справя добре с охраната на границите, но трябва да бъдем нащрек. Трябва да участваме активно във формирането на външните политики, опазването на външните граници и да обменяме разузнавателна информация с нашите партньори“. Това заяви евродепутатът Андрей Ковачев.
Според него Европейският съюз трябва да подпомогне мирното политически бъдеще на Сирия, за да могат бежанците да се върнат в страната си.
„Трябва да се работи и с африканските страни, за да бъде намален потока от мигранти към Европа и хората там да предпочетат да останат в родината си. От друга страна е необходимо да се работи и за интегрирането на тези хора, които вече са на територията на Европа – или да бъдат интегрирани, или да бъдат върнати в родината си“, убеден е Ковачев. Вижте пълното интервю в следващото видео:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!