Е вропейският съюз трябва да представи ясен път за присъединяване, който да послужи като ясен стимул за реформи и промени, заяви на конференция в София за Западните Балкани евродепутатът Ангел Джамбазки.
Форумът се организира за пета година от фондация "Нова посока", чийто заместник-председател е Джамбазки.
Има много вътрешни проблеми в ЕС и би било опасно за устойчивостта му като субект да се внасят открити въпроси между държавите - настоящи или бъдещи членове, посочи евродепутатът. Няма как да бъде заобиколен въпросът с проблемите, които се разкриват все повече и повече в Северна Македония, отбеляза Джамбазки.
Той се обяви за процес на присъединяване, основан на собствените заслуги на всяка страна, и изрази увереност, че партньорите от Западните Балкани ще продължат да работят усилено, за да се присъединят към Съюза.
Разширяването на Съюза протича с различна интензивност, най-активна е политиката на интеграция към страните именно от Западните Балкани, коментира евродепутатът. Важни партньори и бъдещи членове на Съюза са и ще станат Албания, Косово, Черна гора, Босна и Херцеговина, разбира се – Република Северна Македония и Сърбия – последните две държави след минаването на необходимите промени, които трябва да направят в техните общества, посочи той.
Разбира се, страните от т.нар. Западни Балкани са неразделна част от Европа, но за да станат истински членове на нашата общност, някои от тях ще трябва да се освободят от вредните зависимости и да предприемат много реформи, заяви Ангел Джамбазки.
Евродепутатът отбеляза Косово като положителен за най-проевропейската си политика и прозападна ориентация не само в Западните Балкани, но може би и в Европа.
От друга страна е важно да отчитаме спецификата на региона и да предлагаме разумно решение за неговото развитие, посочи той. Джамбазки отбеляза, че трябва да се вземе предвид и влиянието на трети страни, които невинаги са приятелски. По думите му, едно такова влияние е влиянието на Руската федерация през Сърбия, друго на Турция, трето - на Китай. Те често използват поставени лица, поставени политически сили с различни цели, невинаги приятелски, често доста враждебни - дестабилизация, създаване на политически конфликти и напрежение вътре в държавите, коментира евродепутатът.
Присъединяването към ЕС е невъзможно без осъждането на авторитарните режими и без извинение на авторитарните лидери и режими към потисканите нации и народи в бивша Югославия, отбеляза още Джамбазки.
В конференцията участват двама еврокомисари - Оливер Вархеи с видео обръщение и Мария Габриел, както и евродепутати и представители на страните от региона.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!