М инистърът на правосъдието Георги Георгиев поиска временно отстраняване, лишаване от право да упражнява професията за една година и налагане на 50 хил. лв. глоба за частен съдебен изпълнител от София. Искането е резултат от започналите от Министерство на правосъдието проверки на дейността на частни съдебни изпълнители, работили по изпълнителни дела, свързани с опити за отнемане на имоти на самотни и възрастни хора след решения на арбитражни съдилища, предаде "Фокус".
Това става след като Министерството на правосъдието е извършило проверка във връзка със случая на 89-годишната баба Янка Ушколова от "Редута". Припомняме, че жената изненадващо се оказа в дълг от 800 000 лв. след смъртта на сина ѝ и вероятна фалшификация на документи. Единствената възможност да погаси задължението е със собственото ѝ жилище. Случаят отприщи възмущение както у граждани, така и сред институциите. Правосъдният министър Георги Георгиев подаде сигнал в прокуратурата в защита възрастната жена.
Замесен ли е Жоро Мазния в злоупотреба с ДДС в размер на 10 млн. евро
Софийски градски съд пък остави за постоянно в ареста Георги Атанасов, известен като Жоро Мазния. Съдът счита, че той може да извърши друго престъпление, както и да повлияе на свидетели, които предстои да бъдат разпитани. Атанасов е обвинен в три документни престъпления.
"Преди 3 седмици обявих, че правителството започва война с имотната мафия и днес сме готови с първите резултати от проверките, които възложих. С мои заповеди Инспектората по Закона за съдебната власт към Министерство на правосъдието започна проверки на частния съдебен изпълнител, работил по изпълнителните дела на фирмите "Билд Комфорт 18“ и "Френело Транспорт“ срещу възрастни граждани, осъдени от един и същ неоткриваем арбитражен съд, за неизпълнение на предварителни договори за продажба на имоти.
"И в двата случая гражданите, които се твърди, че са сключили тези предварителни договори, са вече починали. Проверката е установила, че и един от арбитрите по делата, подписали решението, също е починал“, заяви министърът на правосъдието на брифинг в Министерски съвет.
Проверяваният частен съдебен изпълнител е Галин Костов с район на действие в София, като във връзка с откритите нарушения е започнала пълна проверка на дейността му за 3 годишен период.
Съдът остави в ареста Жоро Мазния, задържан за опит да открадне апартамент
"С приоритет се проверяват изпълнителни дела, образувани по решения на арбитражни съдилища“, поясни министърът.
До момента проверките са установили пропуски при приемането на изключително високи адвокатски хонорари, без никъде да се открива договор за процесуално представителство и каквито и да било доказателства за извършено плащане към адвоката, за да бъде после той платен от длъжника.
"Хонорарът по едното дело е в размер от 20 хил. лв., което се равнява на пенсиите на баба Янка за три години. По тази проверка за установени пет нарушения поисках от Дисциплинарната комисия на Камарата на ЧСИ да наложи глоби в общ размер от 50 хил. лв.“, поясни Георгиев.
Във втората проверка отново се открива неправомерно приемане на адвокатски хонорар в размер от 75 хил. лв. и неуведомяване на държавата в лицето на НАП.
"За тези нарушения съм поискал от Камарата да наложат допълнителни санкции – временно отстраняване от длъжност на съдебния изпълнител и отнемане на правото му да упражнява професията за срок от 1 година“, каза Георгиев.
Той допълни, че по изпълнително дело на "Френело транспорт“ Министерството е открило документи, които показват изключително притеснително поведение на адвокати, като всички данни от проверките вече са изпратени за приобщаване към разследванията, които се водят от СДВР и Софийска районна прокуратура.
"Вчера получих данни от окръжните съдилища в страната за всички дела за издаване на изпълнителни листове, които са образувани по решения на арбитражни съдилища. На тази база Министерство на правосъдие стартира мащабна акция за проверка на частни арбитражни съдилища в цялата страна, за чиято дейност има сигнали или информация за нередности. Това са реални действия за борба с корупцията и организираната престъпност, включително и с изясняване на съпричастността на различни длъжностни лица“, каза министър Георгиев.
Той допълни, че вчера е провел среща с Камара на частните съдебни изпълнители, предстои такава и с Нотариалната камара: "Очакваме от тях съдействие и своевременно информиране от представители на гилдиите за всяко съмнително обстоятелство при подозрения за евентуални имотни измами и получих уверения за засилване на бдителността и ефективно сътрудничество“.