5

С лужебното правителство отмени постановление и решения, с които държавата придобива вземания на „Булгаргаз“ и Български енергиен холдинг (БЕХ) от „Топлофикация София“ в размер до 1,6 млрд. лв. чрез министъра на енергетиката, съобщиха от правителствената пресслужба. Това е станало на неприсъствено заседание, по предложение на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов. 

С отменените документи бяха одобрени промени по бюджета на Министерството на енергетиката за допълнителни плащания и на министъра на енергетиката беше възложено да проведе преговори и да придобие от името на държавата въпросните вземания, се казва в съобщението. 

От правителствената пресслужба допълват, че Законът за публичните финанси постановява, че когато се отпускат средства за сметка на бюджета на дадено ведомство в полза на небюджетни организации, ръководителят на ведомството е отговорен за извършването на оценка за съответствие със законодателството в областта на държавните помощи. 

За предвидената мярка е следвало да се изпрати уведомление до Европейската комисия (ЕК) с цел правна сигурност, а това не е направено, пише още в решението. Администраторът на помощ е длъжен да не въвежда мярката в действие до произнасяне на ЕК, че разрешава помощта или че мярката не представлява такава помощ. 

Разпоредбата на чл. 108, ал. 1 от Закона за държавния бюджет на Република България предвижда, че въз основа на акт на Министерския съвет, по предложение на министъра на енергетиката, държавата може да придобие вземания на „Български енергиен холдинг” ЕАД, и „Булгаргаз” - ЕАД, от „Топлофикация София” - ЕАД, с номинален размер до 1,6 млрд. лв., по цена, определена от независим оценител, при спазване на законодателството в областта на държавните помощи. 

При тази фактическа обстановка съществува реална възможност при уведомяването на Европейската комисия, тя да определи мярката като държавна помощ, мотивира предложението си служебният министър Малинов. 

На 27 март, с проект на постановление на Министерския съвет бяха предложени и одобрени промени в бюджета на Министерството на енергетиката за 2024 г., с които да се придобият вземанията на БЕХ и на „Булгаргаз“ ЕАД от „Топлофикация София“, като това трябваше да стане по реда и до размера съгласно Закона за държавния бюджет.

* Вижте и това видео от архива ни: КЕВР проверява "Топлофикация-София" заради високите априлски сметки за парно

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 5
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

5 коментара
 
- Мамо, днес директорът на училището ме попита дали съм единствено дете в семейството. - Единствено си. И какво? - Директорът каза: "Слава Богу!".
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Украйна може да влезе в ЕС преди 2030 г.</p>

Фон дер Лайен: Украйна може да се присъедини към ЕС преди 2030 г.

Свят Преди 17 минути

Фон дер Лайен: Наистина оценявам политическата воля

Ето с колко ще се вдигнат пенсиите тази година

Ето с колко ще се вдигнат пенсиите тази година

България Преди 1 час

Средната пенсия ще достигне 975 лв. през 2025 г.

.

Къде заплатите растат най-много

България Преди 4 часа

Средният годишен бонус на работещите варира сериозно за различните сектори

<p>Ужас в Ню Йорк: Три жертви и един изчезнал след инцидент с лодка</p>

Ужас в Ню Йорк: Три жертви и един изчезнал след инцидент с лодка

Свят Преди 4 часа

Подробности за лодката и самоличността на пътниците не се разкриват

Георг Георгиев: Украйна има законното право сама да определя своето бъдеще

Георг Георгиев: Украйна има законното право сама да определя своето бъдеще

Свят Преди 4 часа

България потвърди категоричната си подкрепа за Украйна

Си обяви "безграничното партньорство" с Русия

Си обяви "безграничното партньорство" с Русия

Свят Преди 4 часа

Що се отнася до Украйна, Си заяви, че Китай е "доволен да види положителните усилия, положени от Русия"

Въоръжен взе заложници и уби един от тях в Турция

Въоръжен взе заложници и уби един от тях в Турция

Свят Преди 5 часа

На този етап няма информация за възможните мотиви на нападателя

София Карсън

Актриса блести с почти 100 карата диаманти в Ел Ей

Любопитно Преди 5 часа

Водопад от диаманти и драматична рокля в стил стария Холивуд - София Карсън на наградите на Гилдията на актьорите

Какво казаха българските политици по повод годишнината от войната в Украйна

Какво казаха българските политици по повод годишнината от войната в Украйна

България Преди 6 часа

"На Украйна трябва да бъдат дадени надеждни и стабилни гаранции за сигурност, като незаменимо условие за устойчив мир"

Полет 292 се приземи на римското летище „Леонардо да Винчи“

Изтребители ескортираха пътнически самолет след "бомбена заплаха"

Свят Преди 6 часа

Полет 292 се приземи на римското летище „Леонардо да Винчи“ „поради възможен проблем със сигурността“

Лавров: САЩ ще трябва да определят представител, който да води диалог с Русия за Украйна

Лавров: САЩ ще трябва да определят представител, който да води диалог с Русия за Украйна

Свят Преди 6 часа

По думите му „позицията на Съединените щати, за разлика от Европа, по отношение на уреждането на въпроса в Украйна, е последователна

<p>Тарантула ухапа пилот, наложи аварийно кацане</p>

Тарантула ухапа пилот, наложи аварийно кацане

Свят Преди 6 часа

Драмата във въздуха се разиграла в петък следобед на Airbus A320 на авиокомпания Иберия, летящ между Дюселдорф, Германия и мадридското летище Барахас

"Алтернатива за Германия": Политическа сензация или заплаха за демокрацията

"Алтернатива за Германия": Политическа сензация или заплаха за демокрацията

Свят Преди 6 часа

Възходът на крайнодясната партия разклаща политическия ред в Германия. Как стигнаха дотук и какво означава това за бъдещето на страната?

Извънредна ситуация в новия епизод на Hell’s Kitchen

Извънредна ситуация в новия епизод на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 6 часа

Нов претендент от Зелените влиза в голямата игра

Британски гражданин налетя на бой на охранител в Боровец

Британски гражданин налетя на бой на охранител в Боровец

България Преди 7 часа

Обвиняемият е задържан за срок до 72 часа

Почистват сградата на ЕП в София след атаката с боя

Почистват сградата на ЕП в София след атаката с боя

България Преди 7 часа

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен осъди вандалската проява, наричайки я „неприемлива атака срещу европейските институции“