П ърви смъртни случаи след заболяване с коклюш у нас от началото на годината.
Две едномесечни бебета от Кюстендил са се заразили и не са успели да преборят болестта, съобщи за NOVA главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Те са в предимунизационна възраст, уточни той.
"100-дневната кашлица": Симптоми и най-важното, което трябва да знаем за коклюша
Под лекарско наблюдения са всички, които са били контактни с починалите бебета.
Министерството на здравеопазването отчита ръст в заболеваемостта от коклюш, обяви в МС ресорният служебен министър Галя Кондева.
До този момент в страната са регистрирани 205 случая, заяви тя.
„Изпратили сме писма до Районните здравни инспекции и до Българския лекарски съюз с искане общопрактикуващите лекари да направят преглед на извършените имунизации и реимунизации на децата от техните листи. МЗ, НЗОК и ИА „Медицински надзор” ще анализират данните. ОТ вчера сме дали указания за необходимата лабораторна диагностика”, каза още Кондева.
Доц. Кунчев призна, че случилото се не е изненада за здравните власти.
Причината е, че от началото на 2023 г. в Европа е започнало покачване на заболеваемостта от коклюш. Според официалните данни най-засегнати са децата и младежи на възраст между 10 и 19 години. Между 3 и 8% са засегнатите бебетa до 1-годишна възраст.
„Ако разпространението продължи, ще говорим за национална епидемия”, призна главният държавен здравен инспектор.
Здравните власти не очакват епидемично разпространение на заразата сред възрастните хора. У нас има само един случай на 62-годишен пациент, който карал болестта много леко.
Какво трябва да знаем за коклюша?
Официално известна като коклюш, 100-дневната кашлица е силно заразна бактериална инфекция на белите дробове и дихателните тръби.
Заболяването е най-опасно при кърмачетата, посочва Световната здравна организация (СЗО), като също така предупреждава, че хората с коклюш са най-заразни до около три седмици след началото на кашлицата.
Какви са симптомите?
Ранните симптоми обикновено се появяват седем до 10 дни след заразяването и включват лека треска, хрема, болки в гърлото и кашлица, която постепенно се развива в натрапчива кашлица и след това в магарешка (оттук и името). Това може да бъде особено упорито, понякога продължаващо седмици или дори месеци.
Някои възрастни също могат да изпитат болка в ребрата от кашлица или, в по-екстремни случаи, херния.
Докато магарешката кашлица засяга всички възрасти и обикновено е лека, тя може да бъде по-сериозна при бебета и много малки деца. По-специално, бебетата на възраст под 6 месеца имат по-голям шанс да страдат от пневмония, затруднено дишане и гърчове.
Поради тази причина на бременните жени се препоръчва да се ваксинират, за да защитят бебетата си от раждането, докато на малките бебета се предлагат три дози от лекарството против коклюш на 8, 12 и 16 седмици.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!