О ттук нататък има два варианта - или ново правителство в рамките на този парламент и това мнозинство, с или без сегашния министър-председател - въпрос на разговори в коалицията, или предсрочни избори.
Това коментира пред журналисти вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов.
Неговото мнение е, че диалогът трябва да доведе до разбирателство, до ясна програма в рамките на следващите 7-8 месеца, разписана по месеци и дните в месеца кога какво ще се случва, и то предимно мерки, свързани с икономиката, преодоляване на обедняването, свързано с коронавируса, част от приоритетите, които са поставили като "Обединени патриоти" пред правителството. "Не общи приказки, а разписани във времето мерки", коментира Каракачанов.
След Коалиционния съвет: Ще продължим управлението до завършването на мандата
"Не приемам факта, че трябва да научаваме подобни новини за оставки на министри от медиите, при ясно регламентирано в коалиционното ни споразумение как става това - след съгласуване с партньорите", каза Каракачанов, който е заявил мнението си на днешния коалиционен съвет.
Вицепремиерът е на мнение, че разумните гласове на обществото, а не хвърлящите камъни, бутилки и бомбички срещу полицията и търсещите кръв, трябва да бъдат чути.
Ще стихнат ли протестите след поисканите оставки
Каракачанов заяви, че не се притеснява от протести, доколкото самият той е организирал множество такива и призовава за хладнокръвие и здрав разум. Паниката никога не е носила нищо добро, каза той и добави, че здравият разум, спокойствието и подадената ръка за диалог са разумното нещо, което трябва да се направи, с уговорката, че фактите можело да го опровергаят, но това е мнението му и на ВМРО какво е добро за страната.
Иначе алтернативата е ясна - предсрочни избори, много шарен и раздробен парламент, може би невъзможност за съставяне на правителство, нови избори и така 10-11 месеца служебни правителства без парламент. Икономиката няма как да бъде подпомогната по никакъв начин, загубите отново ще бъдат за обикновения човек, коментира той.
Борисов поиска оставките на Горанов, Маринов и Караниколов
Каракачанов коментира, че изпитания пред управляващата коалиция за последните три години е имало много, но в момента се намираме в друга фаза - изпитание за държавността като цяло и за здравия разум "в т.нар. политически елит". По думите му коалицията като мнозинство в парламента и стабилна, той е убеден, че няма да има проблеми с внесения вот на недоверие. Каракачанов се надява този вот да е един дебат, а не поредното охулване, но по-скоро очаква да си остане с надеждите, наблюдавайки как се движат нещата. Още от началото на този конфликт апелирах за разум, национална отговорност и диалог между институциите. Чух, че са ми се разсърдили от различни посоки от това, което казвам, но смятам, че по-добрият вариант е диалог и държавническо поведение, а не евтина борба за власт, заяви вицепремиерът.
Протестът посрещна с овации новината за поисканите от премиера оставки
Според него институционалната война няма как да приключи с капитулация на някоя от страните. По-добре преговори и постигане на компромис, отколкото стремеж за капитулация и унищожаване на противника, което няма да доведе до нищо добро, смята Каракачанов.
Радев: С внушения и интриги се удължава кризата, доверието е загубено
Министърът на отбраната на Федерална република Германия Анегрет Крамп-Каренбауер пристигна на работно посещение в България. Тя бе посрещната с официална военна церемония пред Министерството на отбраната. По време на срещата с вицепремиера по обществения ред и сигурността и министър на отбраната Красимир Каракачанов са били обсъдени аспекти на сътрудничеството в областта на отбраната между двете държави и въпроси от взаимен интерес.
Нямаме намерение да намаляваме бюджета на армията заради COVID-19, заяви Красимир Каракачанов след срещата си с германския си колега.
Каракачанов обясни, че са обсъдили редица въпроси, сред които и възможността наши военни да се обучават в Германия, актуалните заплахи, пред които е изправен Европейският съюз и др.
"Срещата беше ползотворна. Обсъдихме и двустранното сътрудничество в областта на отбраната между България и Германия. От 2016 г. има споразумение за сътрудничество между двете министерства. Отчетохме свършеното по него за тези 4 години. Набелязахме някои сфери, в които може да го активизираме допълнително", каза министърът и добави, че са обърнали внимание и на германското европредседателство.
"Споделяме едни и същи виждания по отношение на необходимостта от интеграцията на Западните Балкани, но след изпълнение на необходимите условия, които са поставени, даже бих ги нарекъл изисквания, които са поставени към тези държави, като Албания, Северна Македония", коментира още Каракачанов.
Той каза, че са обсъдени и двата проекта по ПЕСКО, като германският му колега е предложил да работят и по трети, свързан със санитарните части, в условията на пандемия и ролята на военната медицина в справянето с този проблем.
Каренбауер и Красимир Каракачанов увериха, че ще продължат да работят по темите и да си сътрудничат. Анегрет Крамп-Каренбауер заяви, че иска да засилят сътрудничеството си в областта на отбранителната промишленост.
"В скоро време група от български експерти ще дойде в Берлин, за да се запознае с нашите възможности и да видим къде може да работим с общи проекти. Един от приоритетите на германското председателство на Съвета на Европейския съюз ще бъде разработването на стратегически компас. Първата стъпка ще е анализ на актуалните заплахи в Европа", обяви немският министър на отбраната и благодари на Каракачанов за направения анализ на Балканите и региона в контекста на Западните Балкани.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!