О бщо 33 българки са убити от член на семейството или интимен партньор през 2018 г. Това обяви на пресконференция специалният докладчик на ООН по въпросите на насилието над жени Дубравка Симонович.
Тя призова България да преразгледа решението си по отношение на т. нар. „Истанбулската конвенция” и да я приеме.
Истерията около ратификацията на конвенцията Симонович обясни с некоректен превод на понятието „джендър”.
Българки се омъжват за индийци и пакистанци, схемата е от години
„Искам да призова правителството и всички заинтересовани лица – медии, неправителствени организции, университети и гражданското общество да се ангажират в конструктивен диалог и да намерят правилния начин за превод и тълкуване на термина „джендър” или „пол” в контекста на сексуалното насилие и тълкуването на Конвенцията на ООН за премахване на всички форми на дискриминация по отношение на жените”, заяви Симонович и уточни, че досега 34 държави са ратифицирали конвенцията и не са констатирали вътрешни противоречия, както българският конституционен съд.
Преводът на думата „джендър” в България като „социален пол” е безпрецедентен случай, който не фигурира в никоя друга страна. Симонович призова България да създаде и нов план за действие срещу насилието над жени.
Домът - ад за всяка четвърта българка
Тя отчете като положителен знак факта, че домашното насилие е въведено като утежняващо вината обстоятелство.
„Трябва да продължи работата по създаването и ефективността на кризисните центрове и заповедите за незабавна закрила”, настоя докладчикът и се възмути от факта, че в България има липса на чувствителност и дори толерантност към насилниците над жени.
Докладчикът подчерта, че българската полиция получава най-малко сигнали за насилие над жени, от правоохранителните във всички разглеждани държави.
Симонович поясни, че цялостната законодателна рамка в България не отговаря на международните стандарти, като изнасилването в семейна общност дори не е включено в Наказателния кодекс, както и други различни форми на изнасилвания.
Според Симонович е необходима промяна на дефиницията за изнасилване в българското законодателство, за да съответства на международните правни норми, както и въвеждане на системност при противодействието на физическото и психическото насилие.
„Изненадах се, че в София работи един-единствен център за настаняване на жени и жертви на насилие и той разполага само с 8 места. Общо в България има 13 кризисни центъра, което не е достатъчно и не съответства на стандартите. Трябва да се увеличи броят на местата за такова настаняване, както и да се увеличи броят на услугите, които се предлагат на тези жертви”, заяви Симонович и подчерта, че единственият център в България за настаняване на хора, станали жертви на трафик, не работи.
Тя съобщи, че има три заведени дела срещу българската държава в Европейския съд по правата на човека, свързани с насилие над жени.
Симонович призова да се събират по-детайлни данни за жертвите, защото такива в момента няма, а е важно тази информация да е налице, за да се създават механизми за противодействие срещу различните видове на насилие.
Докладчикът акцентира и върху проблема с ранните бракове в ромската общност и отпадането на ромските деца от училище. По нейните думи има нова форма на трафик на неродени деца – ромските жени продават деца за 10-20 хил. евро в Гърция и този процес трябва да се спре.
Симонович ще представи окончателния си доклад пред съда по правата на човека през юни 2020 г.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!