„Промените в Конституцията не са направени, за да се потуши напрежението”, заяви пред NOVA вицепремиерът Томислав Дончев. ГЕРБ удовлетворява исканията на протестиращите „с тези промени и с готовността на министър-председателя да подаде оставка в момента, когато има решение за свикване на Велико народно събрание”.
Дори ако в парламента не се стигне до консенсус за свикване на Велико народно събрание, премиерът Борисов пак трябва да подаде оставка, смята Дончев.
ГЕРБ внесе проект за нова Конституция в парламента
„Машинното гласуване е правилна стъпка”, каза Дончев. Той посочи, че то не е гаранция срещу манипулации. „По-притеснително е, че здравните специалисти предупреждават, че по време на пандемия е изключително нехигиенично един и същи тъчскрийн екран да се пипа от един човек и след това от друг през 5 минути. Но щом има консенсус сред обществото, че машинното гласуване решава всички проблеми на изборния процес, единственото, което остава за политиците и институциите, е да се съобразят”.
„Трябва да се променят правилата, да се промени начинът, по който функционира демокрацията - няма как след низ от напрежение промените да са само персонални”.
Дончев уточни, че промените са направени като отговор на всички искания не само тези от последните няколко месеца.
„Част от тези коментари са били под формата на плакати на протести преди 7 или 8, или 10 години. Позволявам си да ви напомня, че дебат доколко тази Конституция съответства на нивото на развитие на страната, на демократичните очаквания, има почти веднага след създаването ѝ. Тя е създадена преди 30 години”, посочи Дончев.
Мирчев: БСП е защитник на сегашната Конституция
Вицепремиерът коментира и изготвянето на проекта за нова Конституция на България.
По думите му част от Министерския съвет е участвал ако не в изписването, то в редакцията на текстовете. Той уточни, че правосъдният министър Данаил Кирилов и вицепремиерът Екатерина Захариева също са взели участие в подготовката на проекта.
„Странно би било министър на правосъдието да няма нищо общо с проекта за промени в Конституцията, каквито и коментари да има. Той не е имал ангажимента да качва част от текстовете във Фейсбук. Екип от външни, вътрешни експерти, както казах и членове на Министерски съвет работиха текстовете”, отчете Дончев.
Според него за проекта за нова Конституция има всякакви, дори противоположни мнения.
„В крайна сметка как ще изглеждат промените в Конституцията ще се произнесе Велико народно събрание. Това е рамката, това е предложението, то може да бъде конкретизирано и обогатявано. Доколкото не съм юрист съм запознат. Имал съм възможност да коментирам, да изразявам позиция”, каза Дончев.
За идеята на ВМРО за връщането на наборната служба вицепремиерът коментира, че според него не това е тема, която вълнува в най-голяма степен българското общество, но добави, че някои от предложенията на коалиционните партньори са „интересни”.
Вицепремиерът беше категоричен, че когато в страната има нестабилност и протести, това ерозира доверието към държавата.
„Едва ли можем да имаме претенцията, че в пълнота отразяваме всичко искания, доколкото част от тях са взаимоизключващи се”, каза Дончев.
„Практика до момента е народните представители да консултират законодателните си предложения с представители на съдебната власт. Това се е случвало неведнъж”, заяви вицепремиерът за даването на законодателна инициатива на главния прокурор.
По отношение на критиките на президента Радев, Дончев коментира, че Бойко Борисов освен министър-председател е и лидер на най-голямата партия в парламента и като такъв има правото да инициира промени в Конституцията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!