П рисъединяването към еврозоната означава много повече от замяна на лева с евро. Преди всичко става въпрос България да избере да се присъедини към сърцевината на европейския проект, защото това защитава Европа по време на финансова или икономическа криза. Това каза изпълнителният заместник-председател на ЕК Валдис Домбровскис на конференцията "България по пътя към еврото", организирана от Министерството на финансите (МФ), която се провежда в София.
Домбровскис посочи, че поемането по пътя към присъединяването на еврото означава задълбочаване на интеграцията на страната в ЕС и демократичния свят. От жизненоважно значение е България да не се разколебава от избрания път, заяви той. Домбровскис изтъкна, че от създаването си еврото се превърна в нещо повече от средство за обмен между държавите в еврозоната, то е символ на силата, единството и солидарността на Европа в момент, когато тези ценности са заплашени и подложени на изпитание. Изпълнителният заместник-председател на ЕК изтъкна, че еврото допринася за стабилността, конкурентоспособността и просперитета на европейските икономики. То е безпрецедентно и осезаемо постижение на европейската интеграция.
Домбровскис: Трябва да се отложи влизането на България в еврозоната
Сред ползите за българските граждани Домбровскис посочи, че приемането на еврото изпраща положителен сигнал на инвеститорите, премахва несигурността относно бъдеща политика, укрепва външните кредитни рейтинги и спомага за стабилизиране и понижаване на лихвените проценти. Това спомага за насърчаване на чуждестранните и вътрешните инвестиции, което води до по-висок икономически растеж и повече работни места, отбеляза той. Посочи също, че с влизане в еврозоната България ще участва в процеса на вземане на решения от Европейската централна банка.
Известно ми е, че в България не всички подкрепят замяната на националната валута с еврото, каза още Домбровскис и допълни, че е жизненоважно хората да бъдат ясно информирани. Става въпрос за една колективна отговорност, да се успокоят хората, да имат информация относно практическите и положителните последствия от еврото, и тази отговорност трябва да е на всеки - политическите лидери, социалните партньори, неправителствените организации, всички, каза той. Домбровскис разказа, че по времето, когато е премиер на Латвия през 2013 г. - годината, преди страната да премине към еврозоната, само 40 процента от латвийците са мислели, че въвеждането на еврото ще има положителни последици, а сега 97 процента от сънародниците му подкрепят общата валута. Той посочи също нарастващата подкрепа за еврото сред страните членки на еврозоната, която достига най-високото ниво досега - 72 процента.
Като всяка страна, която се готви да приеме еврото, България трябва първо да изпълни и четирите критерии за конвергенция – ценова стабилност, стабилни и устойчиви публични финанси, стабилен обменен курс с еврото и конвергенция на дългосрочните лихвени проценти, припомни отново изпълнителният заместник-председател на ЕК. Домбровскис каза, че въпреки отлагането на датата за присъединяване на България от 1 януари 2024 г., целта си остава и трябва да бъде постигната, колкото е възможно по-скоро. Надявам се това да стане една година по-късно, след като бъдат изпълнени всички критерии, така че България да се присъедини към еврото в най-добра кондиция, това е нашата задача, каза Валдис Домбровскис.
Мираж ли остава еврозоната за България
Началото на изказването си изпълнителният заместник-председател на ЕК посвети на руската агресия срещу Украйна, една година от началото на която се навършва днес.
Украинците се борят не само за своята страна, но и за цяла Европа, за европейския проект и ценности, каза Домбровскис. Днес на 24 февруари отдавам почит на всички герои на Украйна, паднали в тази война и на издръжливостта на украинците в лицето на тежки битки и много страдания, посочи той. Украйна ще спечели тази война, Европа ще победи, целият демократичен свят ще надделее, каза още Домбровскис и заяви, че ЕС се ангажира да подкрепя Украйна толкова дълго, колкото е необходимо. Наложените санкции сериозно засягат икономиката на Русия, като допринасят за продължителна рецесия в страната, но тяхната ефективност зависи от това колко добре се прилагат - това означава прилагане от всяка страна от ЕС, за да бъдат нашите санкции ефективни, трябва да бъдем последователни всеки един от нас, каза Домбровскис.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!