З аместник-председателят на Европейската комисия, отговарящ за икономиката Валдис Домбровскис похвали България като единствената страна, която спазва критерия на ЕС за бюджетен дефицит.
Същевременно той добави, че към нас и още 10 държави-членки са отправени препоръки във връзка с прането на пари.
Домбровскис говори при представянето на пролетния пакет на Европейския семестър.
От ЕК с коментар какъв ще е курсът лев - евро
В доклада за България се казва, че продължават да са налице предизвикателствата в борбата с корупцията и все още няма убедителни резултати от наказателни преследвания по такива дела по високите етажи на властта.
Уточнява се, че все още не са предприети мерки за намаляване на риска по схемата „гражданство срещу инвестиции” и се добавя, че тя е породила опасения от рискове, свързани и с изпирането на пари.
„Проблемите са същите, които бяха идентифицирани през предишните години. Знаете, че имаше серия от скандали с пране на пари в цяла Европа. Виждаме, че напредъка по отправените препоръки е неравен - някои страни имат съществен прогрес, при други той е ограничен”, подчерта Домбровскис.
За ефективен отговор на пандемията с коронавируса в доклада се отправя препоръка към страната ни да мобилизира подходящи финансови ресурси за укрепване на устойчивостта, достъпността и капацитета на здравната система, както и да осигури балансирано географско разпределение на здравни работници.
Европейската комисия също така препоръчва на България да ускори процедурите за ефективна подкрепа за малкия и среден бизнес, както и да гарантира постоянен и гъвкав достъп на предприятията до финансиране.
Въпреки силния икономически растеж и рекордно ниско ниво на безработица България бавно догонва останалите страни-членки, като е държавата с едни от най-високите равнища на бедност и неравенство на доходите.
Домбровскис: Еврото в България – след 3 години
Недостатъчните инвестиции продължават да са пречка за модернизирането на българската икономика.
Като цяло банките са рентабилни и добре капитализирани и съотношението на необслужваните кредити намалява.
Въпреки това България продължава да бъде сред страните с голям процент на просрочени задължения, особено на нефинансовите предприятия.
Надзорът на небанковия финансов сектор бе укрепен, но са необходими регулаторни промени по отношение на застраховането.
Достъпът на българите до здравеопазване е ограничен поради неравномерното разпределение и недостатъчните ресурси на здравните заведения, както и многото неосигурени български граждани.
България продължава да е сред държавите-членки с най-висока смъртност в ЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!