Б лизо две години след арестите на братята Пламен и Атанас Бобокови разследването срещу тях не е приключило. Това каза ръководителят на спецпрокуратурата Валентина Маджарова.
Тя обясни, че все още не са извършени всички действия по разследването и затова делото не може да бъде внесено в съда.
Двамата бизнесмени, бившият заместник-министър на околната среда и водите Красимир Живков и още няколко души бяха задържани на 28 май 2020 година. Впоследствие прокуратурата повдигна обвинения за организирана престъпна група за внос и преработка на опасни отпадъци.
Маджарова съобщи, че е преподписан документът, приет от Постоянната конференция на прокурорите, работещи срещу организираната престъпност, корупцията и тероризма от 12 европейски държави, секретариат на която е българската Специализирана прокуратура. В края на миналия месец форумът се обяви за запазване на специализираното правосъдие у нас.
Законът, с който е закрито спецправосъдието, е в нарушение с редица разпоредби. Това закриване води до несигурност на висящите дела, коментира Маджарова. Имаше много манипулативни твърдения, че спецправосъдието е било "бухалка". Не мога да си отговоря за каква бухалка става дума, посочи тя.
Маджарова отбеляза, че има риск от създаване на правен хаос.
"До 28 юли сме компетентни да разследваме и от следващия ден тези дела трябва да бъдат изпратени другаде. Не е ясно кой ще е компетентен да реши това. С правната несигурност се създава несигурност кой ще защити пострадалите от тези престъпления", коментира Валентина Маджарова.
От прокуратурата разпространиха и позициите на някои от държавите, участващи в Постоянната конференция на прокурорите, работещи срещу организираната престъпност, корупцията и тероризма.
Прекратяването на работата на Специализираната прокуратура в страната противоречи на препоръките на Европейския съюз, на принципите, насърчавани от Конвенцията на ООН срещу транснационалната организирана престъпност и възгледите на професионалните прокурорски асоциации, се казва в единното становище на участниците в прокурорската мрежа.
Членовете на Постоянната конференция заявяват в документа, че подобно решение ще окаже отрицателно въздействие върху резултатите от борбата с организираната престъпност в България, върху работата на прокуратурите, участващи в мрежата и върху международното правно сътрудничество като цяло.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!