България се възприема от много инвеститори като привлекателна дестинация за инвестиции с ниски разходи и с държавни стимули за нови инвестиции. Страната e на челните позиции в Европейския съюз (ЕС) по евтина работна ръка и плоски корпоративни данъци, както и данъци върху доходите. България обаче има най-ниския процент на производителност на труда в ЕС, а в средносрочен план производителността е допълнително изложена на риск поради бързо свиващото се население, се посочва в ежегодния доклад на Държавния департамент на САЩ за инвестиционния климат в държавите по света.
В доклада се отбелязва и влиянието на коронавирусната пандемия върху българската икономика, но се посочва, че отрицателното въздействие не е толкова голямо, колкото в други европейски страни.
Държавният департамент на САЩ поставя липсата на върховенство на закона сред основните негативи в България. Корупцията е определена като "ендемична", а съдебната система е описана като неефективна. Отбелязани са и честите промени на регулациите, както затруднения, които компаниите изпитват с изваждането на разрешителни.
Българското правителство очаква да приеме еврото в началото на 2024 г., след присъединяването към Валутния механизъм (ERM II) през юли 2020 г. и Банковия съюз на ЕС през октомври 2020 г. Това ще премахне валутния риск и ще помогне за намаляване на транзакционните разходи с някои от ключовите европейски търговски партньори в страната, пише още в резюмето на доклада.
Държавният департамент на САЩ отчита осезаем ръст в разработването на софтуер, техническата поддръжка и аутсорсинга на бизнес процеси. Автомобилният сектор и информационните технологии привличат американски и европейски инвеститори през последните години, пише още в доклада.
Целия доклад на Държавния департамент на САЩ можете да видите ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!