"Докладът на ДАНС ще покаже къде е заровен проблемът относно липсващите лекарства", заяви в ефира на БНТ Костадин Ангелов от ГЕРБ, председател на Комисията по здравеопазване в Народното събрание.
По думите му при липсата на някои лекарства съществува риск за живота и здравето на хората, което може да доведе до смърт.
Омбудсманът алармира: Диабетици могат да останат без лекарства
"Към Комисията по здравеопазване ще бъде направена подкомисия, която ще бъде изградена от представители на всички политически сили, където българските граждани ще могат да подават сигнали за липсите на лекарства във всяка точка на държавата и да съобщават нерегламентирани практики на служебни лица. Още днес ще изпратя този доклад в прокуратурата, за да провери дали описаното в него е престъпление, което е ощетило българските пациенти", допълни Костадин Ангелов.
Според него проблемът с лекарствата е огромен, като институциите не желаят да се справят с него.
Вече информирах прокуратурата, която да извърши проверка дали в справката на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) за анализа на причините за недостиг на медикаменти в страната, има данни за престъпление. Това каза пред журналисти в парламента Костадин Ангелов, депутат от парламентарната група ГЕРБ-СДС и бивш здравен министър. Ангелов припомни, че на 17 август е изпратил писмо до министъра на вътрешните работи и до ДАНС във връзка с първата справка, която от здравната комисия са получили от министъра на здравеопазването за липсващите лекарства на територията на република България. Той припомни, че според решение на здравната комисия в парламента министърът е задължен всяка седмица да изпраща на депутатите информация за липсващите медикаменти на територията на страната.
Ангелов коментира, че вече е получена и справката от ДАНС за анализ на причините за недостиг на медикаменти в страната. Справката от анализа Ангелов предостави и на медиите. В нея се посочва, че в ДАНС е получена систематизирана и анализирана информация за работата на специализираната електронна система за проследяване и анализ на лекарствената продукти (СЕСПА), като е установено, че нормативната уредба е разработена, целенасочено в интерес на търговците и не осигурява ефективни възможности за противодействие или избягване на дефицит, вследствие на начина на изчисляване на недостига голяма част от лекарствените продукти, забранени за износ до март 2022 г., са отпаднали, в резултат на което е облагодетелстван частният търговски интерес за сметка на българския пациент.
В текста, цитиран от Ангелов, се посочва, че може да се счита, че нормативната уредба е разработена целенасочено в интерес на търговците и не осигурява ефективни възможности за противодействие или избягване на дефицита. Не е изключена възможността част от количествата да са фактически налични в складовете на търговците на едро или да са останали единични бройки в аптечната мрежа, което да не отчете недостиг в системата, въпреки че в действителност пациентите няма да имат достъп до съответните лекарства. Макар и спазен законът, по този начин се улеснява износът към държави членки на ЕС и трети страни от български търговци на едро, се казва още в текста на справката, извършена от ДАНС. Според цитирания анализ в резултат се задълбочава дефицитът на определени медикаменти. Това води до облагодетелстване на незаконни схеми, свързани с източване на публични средства от бюджета на Националната здравноосигурителна каса. Анализът на резултатите от проверките установява, че повечето сделки между търговците на едро в страната, са извършени с участието на частни дружества, извършващи вътреобщностни доставки в ЕС на лекарствени продукти, незаконно придобити от аптеки или лечебни заведения, се посочва в текста.
Ангелов уточни, че според справката, предоставена от ДАНС, формулата за гарантиране наличността на медикаментите, е променена. В анализа се посочва, че това е станало през март 2022 г., когато министърът на здравеопазването е указал на Изпълнителната агенция по лекарствата да бъде извършена промяна на формулата за изчисляване на недостига в съответствие със Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина.
Той припомни, че става въпрос за медикаменти за диабет, лекарства за деца и други лекаства. Ангелов съобщи, че според справката на ДАНС има посочени три дружества, които са извършвали износ на медикаменти, включени в забранителния списък, не са изпълнили задължението си да поддават данни към СЕСПА, както и са се снабдявали с медикаменти от търговци на дребно в нарушение на закона.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!