М инистърът на отбраната в оставка Драгомир Заков представи пред парламентарната комисия по отбрана подробности по офертата за вторите осем самолета F-16 Block 70 и постигнатите договорености със САЩ.
Сред тях са компенсация от американска страна заради забавянето по първия договор за самолетите F-16. Предвиждат се над 25 млн. долара допълнителна помощ за България, които ще бъдат използвани за покриване на сумата по единия от трите проектодоговора по вторите осем самолети, каза Заков.
Сумата по този договор е 24 млн. долара, т.е. тези 25 млн. долара са напълно достатъчни, което означава, че няма да плащаме тази сума, обясни Заков. Също като компенсация се отпускат 9,5 млн. долара за обучение на пилотите за използване на т. нар. високоточни оръжия, каза още министърът и добави, че това е също сума, която няма да се заплаща. Такова обучение беше включено в договора, сега няма да го заплащаме, посочи Заков.
Постигната е и договореност с американската страна, в случай че се забавят първите осем самолети отвъд сега утвърдения срок – първото тримесечие на 2025 г. да дойдат първите самолети от първите осем, ще имаме възможност да поискаме отлагане на първата вноска от 2025 г., каза министърът.
По думите му това е важно, защото ни дава допълнителна гаранция, че ако има забавяне, нашият интерес ще бъде защитен, включително и финансовият интерес, тъй като най-голямото плащане реално по втория договор ще дойде през 2026 г. т.е. тази вноска няма как да дойде и да бъде платена, ако нямаме получени вече самолети на българска територия.
Допълнително американската страна предостави уверение в писмена форма, че такова искане от наша страна (за отлагане) няма да доведе до нарушаване на статута на България по програмата FMS, ще продължим да ползваме всичките ползи от тази програма, такива, каквито сме ги придобили с първия договор, каза Драгомир Заков.
Смятам, че по-добри условия от тези няма как да постигнем, обобщи министърът. Драгомир Заков поздрави екипа във Военновъздушните сили (ВВС) и екипа в Министерството на отбраната, които по думите му "действаха заедно в последните месеци по формирането на този окончателен пакет по проекта на договор за вторите осем самолета".
Заков добави, че това е един пакет, който е изключително добър. Екипът постигна огромен успех с този договор и с условията по него. На практика всичко, което сме поискали от американската страна беше предоставено абсолютно безусловно и при много твърди настоявания от наша страна, каза министърът.
Драгомир Заков посочи, че от посещението на премиера Кирил Петков в САЩ в края на април, „започна постигането на нашите цели, които си бяхме поставили като защита на интересите на армията, на България и на финансите на България“.
Драгомир Заков заяви още, че оттук нататък е в ръцете на правителството и парламента този договор да бъде придвижен напред. Заков каза, че предстои Министерският съвет да се произнесе по проект за инвестиционен разход и след това ще бъде внесен в Народното събрание.
Нашата амбиция е това да стане възможно най-бързо, т.е. още в четвъртък на заседанието на правителството, каза Заков и добави, че това зависи от работата на администрацията, като има доста неща, които трябва да се свършат и в самата администрация на Министерството на отбраната. Дали ще може да мине проектът за инвестиционен разход през Народното събрание преди то да бъде разпуснато, това не зависи само от нас, коментира още Заков.
Вече сме в много напреднал стадий на разговори с американската страна по отношение на придобиване от ВВС на самолети, с които да бъде запълнена евентуална празнота, която би се получила при невъзможност да се обслужва и удължи използването на МиГ-29 отвъд изтичането на настоящия ресурс на двигателите и пристигането на първите F-16 през 2025 г., съобщи още Драгомир Заков.
Очаквам и от там да излезе една много добра опция, която ще бъде от полза за ВВС и няма да загубим летателна способност, и българските ВВС ще продължат да изпълняват своите конституционни задължения, добави министърът.
Трябва да сме наясно, че отговорността е огромна, защото на практика, ако не завършим проекта, при една политическа нестабилност, която продължи по-дълго време, има реален риск бойните ВВС да бъдат приземени, каза Заков.
Оттук - нататък, ако този проект на втори договор не бъде одобрен и не се подпише договор, и не работим по него, ние излизаме от условията, които сме постигнали в момента и сме договорили като срокове и конфигурация, каза още министърът. Край на проекта F-16 за България означава да търсим други възможности тепърва. В състоянието, в което се намират ВВС в момента това наистина би означавало приземяване на ВВС и някой трябва да поеме тази политическа отговорност, каза министърът.
На заседанието на комисията депутатите приеха на второ четена законопроекта за ратифициране на международен договор за Изменение и допълнение №1 към Писмо с оферта и приемане на офертата (LOA) BU-D-SAB „Самолети F-16 Block 70 и свързана с тях поддръжка“ и допълнение на закона за ратифициране на договорите за придобиване на изтребителите, оборудването и въоръжението за тях.
Те приеха също да отпадне текстът от законопроекта, според който министърът на отбраната може без ратификация от Народното събрание да сключва договори за изменение и допълнение на международни договори по договорите за самолетите F-16 при условие, че не се променят финансовите параметри на тези договори.
Още осем самолета F-16 ще ни струват 1,32 млрд. долара
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!