Доц. Светослав Живков: Атентатът в "Света Неделя" не е акт на отчаяние, а планиран терористичен удар
Източник: БГНЕС

Н а 16 април 1925 г. България преживява най-кървавия атентат в своята история – взривът в църквата „Света Неделя“, извършен по време на опело на убит генерал, отнел живота на над 150 души и ранил стотици. Сто години по-късно, този трагичен акт остава не само кървав епизод в родната история, но и един от най-жестоките терористични актове в Европа за времето си.

Историкът доц. д-р Светослав Живков, преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, коментира в интервю за БГНЕС, че атентатът не е дело на отделни отчаяни индивиди, а целенасочено политическо действие, организирано от тогавашната Българска комунистическа партия с подкрепата на болшевиките в Москва. Целта – дестабилизация на държавата и превръщането ѝ в комунистическа, по съветски образец.

Атентатът – част от опит за метеж

Доц. Живков подчертава, че атентатът в „Света Неделя“ е планиран като част от по-широк заговор – нов опит за метеж, подобен на Септемврийското въстание от 1923 г., но с различна тактика. Планът е бил чрез физическото елиминиране на държавния елит да се парализира институционалната власт и да се улесни въоръжен преврат.

Въпреки ужасяващия мащаб на взрива и жертвите, метеж така и не се случва. Причините – успешните действия на държавата, полицията и разузнавателните служби, които в месеците преди атентата успяват да неутрализират ключови структури на партията и да арестуват или прогонят основните ѝ дейци. Към началото на април 1925 г. комунистите в страната или са в нелегалност, или извън България – Георги Димитров, Васил Коларов и Станке Димитров вече са избягали. Атентатът остава единствен акт, без последвал метеж.

Най-тъжният 16 април в историята на България

Историческата оценка днес

Според думите на доц. Живков през последните две десетилетия българската историческа наука значително напредва в изучаването на този период. Особено значим е приносът на проф. Веселин Янчев, който публикува цялостно изследване по темата. Въпреки това, достъпът до някои архиви в Русия остава ограничен – документите, които бяха отворени по време на Перестройката, отново са засекретени през последните години.

Истинското предизвикателство днес според доц. Живков не е академичното познание, а битката със стереотипите и политическите митове продължават да битуват в общественото пространство – като например твърдението, че извършителите на атентата били жертви на репресии. Истината е, че репресиите срещу БКП започват едва когато властите разкриват подготвяния метеж.

Гражданска война или политическа нестабилност?

Много често в общественото говорене периодът между 1918 и 1944 г. се определя като време на гражданска война. Доц. Живков обаче е категоричен – това е твърде генерализиращо. Според него гражданска война в България може да се говори само за краткия период 1923–1925 г., и то условно. Няма паралелна власт, няма територия под контрол на алтернативно управление, както е било в Испания или Русия.

Политическото противопоставяне е остро, понякога и извън законовите рамки, но насилието идва предимно от страна на комунистите – с убийства като това на проф. Никола Милев. Изключения като Гео Милев не могат да променят генералната картина.

Демокрация, преврати и влияния

Според доц. Живков, България преминава през различни политически режими – от авторитаризъм до опити за демокрация. След преврата на 9 юни 1923 г. страната тръгва към демократизация, но комунистическите действия спъват този процес. Периодът между 1926 и 1934 г. е определен като един от най-демократичните в Европа за времето си. След 1934 г. идва нов авторитарен режим, който се затвърждава с Втората световна война.

"През 1944 г., в месеците след смъртта на цар Борис III, се наблюдават нови опити за демократизация от правителствата на Багрянов и Муравиев. Но този процес е прекратен с Деветосептемврийския преврат и установяването на тоталитарния режим", казва доц. д-р Светослав Живков.

Изводи 100 години по-късно

Сто години след атентата в „Света Неделя“, изводите остават болезнено актуални. Според доц. Живков, трябва ясно да се назовава ролята на външни сили, които често са действали срещу интересите на българската държава. И най-важното – да се отстоява демократичното решаване на конфликти.

„Насилието ражда насилие. Ако искаме да сме демократична държава в 21 век, трябва категорично да заклеймяваме опитите за налагане на политически решения чрез терор и насилие“, подчертава доц. д-р Светослав Живков. 

Най-кървавият атентат в българската история

След кървавото потушаване на Септемврийското въстание от 1923 г. БКП е забранена и минава в нелегалност. Комунистите решават да отвърнат на удара. Ръководството на Военната организация на БКП възлага извършването на атентата на една от „шесторките“, ръководена от Петър Абаджиев, който през втората половина на януари 1925 година влиза в контакт с клисаря на „Света Неделя“ Петър Задгорски.

С помощта на последния в продължение на няколко седмици Петър Абаджиев и Асен Павлов внасят на тавана на църквата общо 25 кг експлозив. Планът за атентата предвижда първо да бъде убит достатъчно високопоставен човек, чието опело да събере политическия и военен елит в църквата „Света Неделя“, за да може взривът да унищожи царя, правителството и управляващия елит на България.

Комунистите се спират на о.з. генерал Константин Георгиев, който е убит пред църквата „Свети Седмочисленици“ на 14 април.

Опелото на генерал Георгиев е насрочено за 16 април, Велики четвъртък. В 7.00 часа сутринта Задгорски пуска на тавана на сградата извършителите на атентата. Траурното шествие влиза в църквата в 15.00 часа. Службата се ръководи от Софийския митрополит и бъдещ екзарх Стефан. Първоначално ковчегът е поставен до колоната, която трябва да бъде взривена, но след това е преместен по-напред, поради големия брой хора, дошли на церемонията. Така по случайност най-видните присъстващи са отдалечени от мястото на взрива.

Експлозията избухва около 15:20 часа и събаря главния купол на църквата, затрупвайки вътре множество хора. Взривната вълна в затвореното помещение нанася допълнителни поражения.

При атентата загиват 134 души, други умират по-късно от раните си. Ранените са около 500. Загиват 12 генерали, 15 полковници, 7 подполковници, 3-ма майори, 9 капитани, 3-ма депутати, но повечето жертви са обикновени граждани, включително деца.

По случайност, всички членове на правителството се отървават само с леки наранявания. Цар Борис III не е в църквата, тъй като присъства на погребенията на убитите в атентата срещу него в прохода Арабаконак два дни по-рано.

Вечерта на 16 април в страната е обявено военно положение, което остава в сила до 24 октомври. По време на военното положение правителството предприема репресивни действия срещу крайната левица.

-Къде си? -Изчезнах за малко да видя дали ще ти липсвам, ще усетиш ли отсъствието ми. -Я стига глупости. -Добре, шефе, идвам.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Бойко Борисов: Целите са толкова важни, че трябва да удържим

Бойко Борисов: Целите са толкова важни, че трябва да удържим

България Преди 1 час

Борисов: Надявам се да компенсираме през други партии

Златка Димитрова и Джулиана Гани излизат в битка       във финала на “Sesame Турнири на волята”

Златка Димитрова и Джулиана Гани излизат в битка във финала на “Sesame Турнири на волята”

Любопитно Преди 1 час

Двете популярни дами ще се изправят една срещу друга на 24 април

Кабинетът внася за обсъждане в НС промени в Наказателния кодекс

Кабинетът внася за обсъждане в НС промени в Наказателния кодекс

България Преди 1 час

Те са отговор на случая от Перник за садизъм към животни и нестихващите оттогава насам протести

Доналд Тръмп

Тръмп: Ако Зеленски беше компетентен, нямаше да има война

Свят Преди 2 часа

„Бях четири години на поста и Путин дори не повдигна въпроса и веднага щом изборите бяха фалшифицирани и аз не бях тук, тази война започна“, заяви президентът на САЩ

Атаки срещу затвори във Франция, властите обявиха, че са терористични нападения

Атаки срещу затвори във Франция, властите обявиха, че са терористични нападения

Свят Преди 2 часа

Три автомобила са били запалени рано в сряда пред затвора в Тараскон

Украйна удължи с още три месеца военното положение и мобилизацията

Украйна удължи с още три месеца военното положение и мобилизацията

Свят Преди 2 часа

357 депутати са гласували "за" законопроекта

<p>&quot;Чувствах се по-зле от смъртта&quot;: Неговите спомени разкриха таен затвор</p>

Неговите спомени разкриха таен затвор - точно до международното летище в Дака

Свят Преди 2 часа

Разследването разкрива мрежа от нелегални и нехуманни затвори в Бангладеш

Бившият военен министър Николай Ненчев осъди Прокуратурата

Бившият военен министър Николай Ненчев осъди Прокуратурата

България Преди 2 часа

Държавното обвинение трябва да му изплати 50 хиляди лева за неимуществени вреди

Конспиративни теории около мисията на Blue Origin: Холивудска измама или сатанински ритуал?

Конспиративни теории около мисията на Blue Origin: Холивудска измама или сатанински ритуал?

Любопитно Преди 2 часа

Въпреки че събитието беше излъчвано на живо и отразено от световни медии, онлайн теоретиците са убедени, че са прозрели измамата

<p>Руски хакери атакуват европейски дипломати с&nbsp;покани за дегустации на вино🍷</p>

Руски хакери атакуват европейски дипломати с фалшиви покани за винени дегустации

Свят Преди 2 часа

Руските хакери очевидно добре познават аудиторията си

Земетресение в района на Сливен

Земетресение в района на Сливен

България Преди 3 часа

Земният трус е бил на дълбочина от 8.7 километра

„Превърна се в проклятие. Иска ми се да го нямаше“: Режисьорът на „Сам вкъщи“ за сцената с Тръмп

„Превърна се в проклятие. Иска ми се да го нямаше“: Режисьорът на „Сам вкъщи“ за сцената с Тръмп

Любопитно Преди 3 часа

Тръмп се появява в кратка сцена в хотел The Plaza, който по онова време му принадлежал

Отбелязваме 146 години от приемането на Търновската конституция

Отбелязваме 146 години от приемането на Търновската конституция

България Преди 3 часа

Президентът, премиерът и председателят на парламента отправиха приветствия

Карта показва как Тръмп, Путин и Си могат да си поделят света

Карта показва как Тръмп, Путин и Си могат да си поделят света

Свят Преди 3 часа

Как може да изглежда тази глобална игра на шах?

Снимката е илюстративна

Какво се случва с жената, сервирала смъртоносния обяд с гъби

Свят Преди 3 часа

По време на обяда семейството хапнало говеждо „Уелингтън“ - а ястието скоро щяло да влезе в заглавията на вестниците по целия свят

<p>Израел: Никаква хуманитарна помощ за Газа</p>

Израел: Никаква хуманитарна помощ за Газа

Свят Преди 3 часа

Министърът на отбраната на Израел каза в сряда, че войските ще останат в така наречените зони за сигурност в Ивицата Газа, Ливан и Сирия за неопределено време