Д епутатът от управляващата партия ГЕРБ Делян Добрев е поредният политик, замесен в неизгодната сделка за АЕЦ „Белене“. Главният прокурор Сотир Цацаров е внесъл в Народното събрание искане за снемане имунитета на народния представител, съобщиха от прокуратурата.
По-късно днес стана ясно, че
Делян Добрев ще внесе заявлението си за доброволно отказване от имунитета лично в деловодството на Народното събрание
в 16.00 ч. днес:
„Не съм виновен за нищо. Това много бързо ще се докаже в съда“, коментира в отговор депутатът от ГЕРБ и председател на енергийна комисия Делян Добрев, цитиран от БГНЕС.
Той заяви още, че „подадох си заявлението писмено за отказ от имунитет. Надявам се да бъдат намерени истинските виновници за далаверата на хилядолетието „Белене”.
АЕЦ "Белене" и хъб "Балкан" в снимки
„С искането на имунитета на Делян Добрев
кръгът на лицата, които ще бъдат обвинени по случая с АЕЦ „Белене“, не се затваря,
каза Румяна Арнаудова – говорител на главния прокурор. Тя не уточни дали следващите обвинени ще са с ранг на министър, но поясни, че става дума за длъжностни лица. (Вижте още от изказването на Румяна Арнаудова във видеото горе).
Самият Добрев пък коментира, че "на първото заседание на Министерски съвет, в което участвах внесох доклад за спиране на проекта „Белене”.
Надявам се прокуратурата да намери истинските виновници за най-голямата далавера в историята на България и за потрошаването на всички пари, които са потрошени", заяви Делян Добрев.
Бившият лидер на СДС Мартин Димитров коментира обвинението срещу Добрев в социалната мрежа „Фейсбук“ с недоумението „Защо прокуратурата обвинява този, които участва в спирането на АЕЦ „Белене“:
Искането на имунитета на Делян Добрев от главния прокурор се основава на доказателства, събрани от Софийска градска прокуратура за извършено от Добрев в качеството му на министър на икономиката, енергетиката и туризма престъпление
умишлена безстопанственост, от което е настъпила щета за НЕК ЕАД в размер на 4 561 697, 27 евро.
Според доказателствата от разследването, през 2004 г. „НЕК” ЕАД провела процедура по реда на Закона за обществените поръчки с предмет „Избор на Архитект-Инженер за изпълнение на дейностите по програмата за финансиране и строителство на АЕЦ ”Белене”. Бил избран изпълнител „Парсънс Иендси Юръп Лимитед” (Парсънс) и на 31.01.2005 г. бил сключен договор.
На 28.03.2012 г. Министерският съвет взема решение за прекратяване изграждането на Ядрена централа на площадка „Белене“, а на следващия ден е потвърдено от Народното събрание. Въпреки това обаче договорът между НЕК и „Парсънс Иендси Юръп Лимитед” не е бил прекратен и НЕК е продължила плащанията по този договор, като сумата, платена след 28 март 2012 г. е 4 561 697, 27 евро.
Това обстоятелство е било известно на министър Делян Добрев, който въпреки вменените му права и задължения не е предприел каквито и да е действия за изпълнението на решението на МС за прекратяване изграждането на Ядрена централа на площадка „Белене”. Не са налични каквито и да е разпоредителни действия и издадени писмени заповеди или указания към ръководните органи на „БЕХ” ЕАД, респ. към „НЕК” ЕАД за прекратяването на договора между НЕК и „Парсънс Иендси Юръп Лимитед”.
Така, Делян Добрев, като министър на икономиката, енергетиката и туризма не е организирал и контролирал изпълнението на държавната политика
в областта на енергетиката съобразно решенията на Министерския съвет и на Народното събрание, отбелязва прокуратурата.
Освобождават Гагаузов, Димитров и Овчаров от ръководни постове в енергетиката
Плащаме спешно 400 млн. евро на Русия за АЕЦ "Белене"
Борисов: Няма да позволим България да бъде заобикаляна
Сагата "Белене"
Проектът АЕЦ "Белене" започва още през последните години на социализма. Строителството продължава до май 1990 г., когато проектът е спрян с решение на правителството на Андрей Луканов. През май 2004 г. тогавашният премиер Симеон Сакскобургготски обяви официално размразяването на проекта и заяви, че до края на годината ще бъде определен инвеститорът и ще бъде възобновено строителството.
През 2006 г., по времето на Тройната коалиция, е проведен търг, който е спечелен от руската "Атомстройекспорт", дъщерна компания на държавната корпорация "Росатом". Базовата цена на бъдещата втора атомна централа беше за малко под 4 милрд. евро. За изграждането на централата беше създадена проектна компания между НЕК и германската RWE.
През лятото на 2009 проектът започна да буксува, през есента RWE се оттегли от проекта, а от "Росатом" твърдяха, че проектът е печеливш и че цената ще е 6,3 млрд. евро. Проектът беше замразен през март 2012 г. от правителството на Бойко Борисов. В началото на септември същата година "Атомстройекспорт" заведе дело срещу НЕК за 1 млрд. евро за неизплатени вече извършени дейности по проекта "Белене". Впоследствие сумата беше увеличена.
На 16 юни 2016 г. Арбитражният съд при Международната търговска палата в Женева взе решение в полза на „Атомстройекспорт” в спора му с НЕК. Съдът постанови щетите на „Атомстройекспорт” да бъдат компенсирани с 620 милиона евро. На 28 септември народните представители окончателно одобриха Законопроекта за предоставяне на помощ за изплащане на задължения на НЕК в размер на 1 млрд. и 270 млн. лв. Тези пари трябва да бъдат използвани за погасяване на задълженията на компанията към руската страна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!