Електроразпределителните дружества подлежат на санкции за нарушенията на лицензите, които са направили, но няма основание за отнемането на лицензите им, съобщиха от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) след завършилия одит.
Предстои комисията да вземе решение за размера на санкцията, която може да бъде между 20 хил. и 1 млн. лева.
В резюмето на доклада на ДКЕВР за резултатите от одита на ЧЕЗ, Е.ОН и ЕВН, публикувано на сайта на комисията, е записано, че е налице неизпълнение на едно от общите условия по издадените лицензии, а именно дейността на дружествата да е в съответствие с действащото законодателство и действащата нормативна уредба.
Протоколи с установените нарушения ще бъдат връчени на електроразпределителните дружества още днес, съобщиха от комисията.
Сред посочените от ДКЕВР нарушения са сключвани договори за заем за повече от една година, без да е поискано разрешението на регулаторния орган, не са били предоставени исканите от одиторите документи или са представени с частично заличена информация.
В нарушение на лицензията и трите дружества са сключвали договори, чрез които се прехвърлят почти всички дейности в други, свързани с тях дружества, които са част от съответната вертикално интегрирана структура( "ЧЕЗ България" ЕАД, "ЧЕЗ Лабораторис България" ЕООД, "Е.ОН България" ЕАД, "ЕВН България Електроразпределение" АД, "Региоком", Германия, "ЕВН България" ЕАД, "ЕВН" АГ, Австрия).
Договорите са с продължителен срок от време (3-5 години) и с възможност за автоматично подновяване на срока. За сключването на тези договори лицензиантите не са изпълнили задължението си да уведомят комисията в едномесечен срок от подписването им и да й представят копия от тях.
В тези договори се съдържат клаузи, с които са създадени всички необходими
условия за изкуствено, непазарно, непрозрачно и необосновано увеличаване на разходите
на трите дружества, констатират одиторите.
С тези действия не е изпълнено и решението на ДКЕВР всяко от регулираните дружества само да извършва дейностите или ако това не е възможно да ги предоставя на други различни лица, ако това е икономически съобразно.
Сключването на договори за изнесени дейности, както и за управленски и консултантски услуги е довело до трайно и системно неизпълнение на задълженията на трите дружества да гарантират независимостта на своята дейност.
ДКЕВР ще изиска за анализ от дружеството разходите за услугите по клиентските центрове, call центровете и фактурирането на услугите-разходи, които се възстановят от цените на крайните потребители.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!