К акво е да си DJ от 35 години в България – от времето на социализма до днес? Потърсихме двама ветерани, които са започнали кариерата си в ученическите си години – през далечната 1981 г. във Видин. Поводът е Международният ден на DJ-я, който се отбелязва на 9 март всяка година в цял свят с благотворителни инициативи.
Васко Громков -VaGro и Ники Русиновски започват с изявите си първо в младежкия дом, където пускат музика на плочи и мегнетофонни ролки за 5 лв. хонорар на вечер.
„Навремето беше много трудно. Купувахме плочи, а те не се намираха много лесно“, разказват Громков и Русиновски.
„Когато казах на родителите ми с какво искам да се занимавам, те бяха 50 на 50. Не беше лесно да обясня на дядо ми какво е дисководещ. За ония години това беше нещо нечувано“, споделя Громков. Той споделя, че това било най-бързият и лесен начин да си хванеш гадже – като станеш музикант или DJ. “Получаваха ми се нещата“, смее се VaGro.
„Сега е много по-лесно. Хамалогията е много по-малка. Не се налага да се занимаваш с глупости и контактите са много повече. Навремето не можеше всеки да стане DJ, за добро или лошо“, спомня си Ники Русиновски.
„Ние сме на около 50 години и сме изчислили, че имаме публика, благодарение на ренесанса на ретропартитата, за още около 10 години. Това са хора, които все още от време на време отиват на клуб или заведение да се позабавляват и да потанцуват“, добавя VaGro.
„През социализма имахме участия и извън младежките домове – по бригади и на други места из окръзите. Хоноратът беше по 60 лева - повече от сега“, смее се Русиновски.
„Ние даже сме лицензирани - имаме държавна тапия. Тогава ходихме на обучения и имаше изпити“, спомня си Громков.
„Обученията бяха в цирковата база. Спяхме и ни обучаваха между камилите и клоуните. Това беше опит на властта да започне да контролира тези неща и изпитът беше като за космонавти“, разказват спомените си от времето на соца двамата DJ.
“Имаше писмен политически изпит – като тези, които държаха всички студенти. Там късаха половината кандидати. Следваше теоретичен изпит – историята на музиката, звукотехника и теория. После следваше кръстосан разговор с комисията и накрая практически, който е пред колегите. Всеки гледаше с пренебрежение и мислеше как да те прецака“, спомня си Васко Громков.
Световен ден на DJ-я (World DJ Day) се провежда всяка година от 2002 г. насам и минава със серия благотворителни каузи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!