Р азораната с багер дюна на къмпинг „Смокиня” е безвъзвратно унищожена. Това сочат резултатите от извършената от Регионалната екоинспекция проверка. Образуванието представлява 1% от цялата защитена местност "Каваци” с обща площ 240 декара, предава NOVA.
До скандала с унищоженото природно образувание се стигна след сигнал до NOVA, че багер е заравнил дюната. Последваха арести на собственика на терена и багериста, който разорал пясъка срещу 1000 лева.
Месец и половина след като багер заравни дюните на къмпинг "Смокиня”, следите от тежкотоварната техника почти не личат. Няма обаче и следи от зараждащи се пясъчни образувание. Назначената експертиза е категорична-дюните са безвъзвратно унищожени
"Едно въздействие е обратимо тогава, когато за кратък период може да се възстанови до първоначалния си вид. В случая пясъчната дюна няма възможност да се самовъзстанови и да придобие първоначалното си състояние за кратък период”, заяви Детелина Иванова, експерт РИОСВ-Бургас.
Резултатите от геодезическото заснемане сочат, че унищожените дюни са около 1% от територията на защитената местност.
Страната ни няма опит с възстановяването на дюни обясняват експерти. Обясняват, обаче, че има шанс природната забележителност, макар и в по-дълъг период, да се възстанови. Първата стъпка обаче е да бъде спряна всякаква човешка дейност.
Освен караваната, чийто собственик разора дюните, за да си осигури директен и по-добър изглед към морето, върху пясъчните образувания има още три каравани, чийто собственици все още са неизвестни.
"Разследващите органи сме помолили да ни съдействат, за да определим точно кои са собствениците на тези каравани”, обясни Тонка Атанасова, директор на РИОСВ-Бургас.
Ценители на природата остро критикуват действията на собственика на терена, който в момента е на свобода под парична гаранция от 10 000 лева.
В същото време мобилни екипи на Министерството на туризма за първа година проверява всичките 237 плажа през зимния сезон. Един от тях Приморско - Север.
"Увредена ли е плажната ивица, опазват ли се пясъчните дюни, които са прилежащи към морския плаж и общата им територия е доста голяма-157 000 кв./м.”, обясни Радиана Йонова, експерт в Министерството на туризма.
По данни от регионалното министерство общо дюните по българското Черноморие са над 9 000 декара. От тях близо 4 000 декара са терени, които са частна собственост, или общо около 41%. Вече стана ясно, че държавата не е започнала нито една процедура по отчуждаване на дюни. Откупуването на защитените пясъци ще струва над 1 милиард лева, обяви регионалният министър Петя Аврамова. В годините назад те са връщани като земеделски земи, включително и чрез така наречените "заменки”. По-голямата част от тях са сменили предназначението си и вече са включени в урбанизирана територия, с разрешително за строеж. Но строителството върху дюни е забранено от 2013 година.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!