Н а базата на вътрешна проверка в болницата вече има наложени три дисциплинарни наказания заради случая с разменените бебета. Това обяви изпълнителният директор на САГБАЛ „Шейново“ д-р Румен Велев на брифинг тази сутрин пред лечебното заведение, предаде БТА.
С наказания са старшата акушерка от неонатологията,
дежурният лекар от смяната, в която е станала размяната, и началникът на отделението. Старшата акушерка е освободена от поста, който заема, каза още д-р Велев.
Той уточни, че наказанията са наложени, преди да излезе окончателният доклад от проверката на „Медицински надзор“.
Неосъществен достатъчен контрол на различни нива е основното нарушение, констатирано при проверката на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ (ИАМН), съобщи на брифинг вчера изпълнителният директор на агенцията проф. д-р Росен Коларов. Поне четирима медици от болница „Шейново“ ще бъдат привлечени към административнонаказателно производство и ще бъдат глобени, след като „Медицински надзор“ приключи работа по казуса с разменените бебета, каза от своя страна Оля Василева, държавен инспектор в ИАМН.
Направихме две промени, които изпълняваме от края на седмицата, те касят изписването на бебето. Смятаме, че са изключително важни, за да няма повече такива случаи. Това заяви още д-р Румен Велев на брифинга тази сутрин.
Едната от промените предвижда в стандартния фиш за изписване, освен акушерката,
която предава бебето, да се разписва още един служител на болницата, обясни Велев. Другата касае майките. „Сега караме тези майки да написват собственоръчно номера на гривничката на бебето под този документ, който е официален“, посочи директорът на болницата. По този начин имаме контрол и от страна на родителите, добави той.
В "Шейново" се въвежда и електронен достъп на работното място,
ще бъдат монтирани нови камери в помещението, в което се изписват бебета, обясни още специалистът. Предвижда се и повече време майката да бъде с детето си, след раждането да има първо захранване, техниката на "кожа в кожа", повече присъствие на бащите при раждането.
Велев каза, че не се е срещал лично с двете майки.
Имало е среща с адвокатите на двете семейства. Постигнахме единомислие, че е добре максимално бързо децата да се върнат при биологичните си семейства, коментира той.
На въпрос дали майките на двете бебета ще съдят лечебното заведение, д-р Велев каза:
„Засега нямаме такава информация“. Той допълни: „Каквото и да е на тази тема, може да стане единствено, когато приключи досъдебното производство и когато децата се върнат при биологичните семейства“.
Попитан дали ще поеме отговорност за случая, д-р Велев каза, че за момента не вижда такава причина.
Напротив, виждам моята роля в това максимално бързо да подобрим системата за работа, посочи той.
Най-страшното в този случай е това, което се случва със семействата и това, което би се случило с доверието между нас и нашите пациенти, смята Велев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!