М ОСВ не е давало разрешение за вноса на боклука от Италия, италианските власти не са ни информирали за задържан на незаконен превоз за България. Това обяви при изслушването си в парламента по искане на БСП министърът на околната среда Нено Димов.
„До този момент в МОСВ не е постъпвало заявление за съгласие за превоз с жп транспорт на подобен вид отпадъци и съответно не е давано разрешение. В качеството си на компетентен орган
МОСВ досега не е уведомявано от италианските компетентни органи за задържане на незаконен превоз”,
предназначен за България, подчерта министърът.
Пътува ли италиански боклук за България
Поводът са съобщения в италиански медии за задържан влак с 815 тона незаконен боклук за България. Димов посочи: „Контролът по транспортиране превоза на отпадъци е засилен още тази година, когато с цел превенция министерството е сезирало контролните органи в лицето на митниците, РИОСВ, „Гранична полиция” за повишено внимание и бдителност при превоза на отпадъци.
Предприети са и мерки за намаляване рисковете за здравето и замърсяване на околната среда, произтичащи от отпадъци. През септември са били инициирани съвместни проверки с граничните и митническите пунктове, по черноморските пристанища, откъдето напуска или влиза в страната ни трансграничен превоз на отпадъци”.
Той разясни, че
съгласно европейски регламент контролът на този етап е предварителен и по документи.
МОСВ: Няма преговори боклукът на Рим да идва у нас
Министърът подчерта, че стриктно се следи да не се надвишава капацитетът на получаващите отпадъци инсталации. В случаи на съмнение за съответствие на товара и придружаващите го документи, на съмнение за класификацията на товара като отпадък, проверяващите незабавно уведомяват директора на РИОСВ, на чиято територия се извършва проверката за вземане на решение.
След проверки и със заповед на директора на РИОСВ на 9 септември т.г., например, е спряна работата на инсталацията на „Брикел” ЕАД , защото не изпълнява условията на комплексното разрешително, свързано с вида на използваното гориво, освен разрешените въглища.
Рим ще изпраща боклука си в България
Министърът не можа да даде точни данни на колко фирми у нас са издадени разрешения да внасят боклуци, какво количество и къде е боклукът.
Това беше и повод за атака от страна на лидера на БСП Корнелия Нинова.
„Отговорът на българското правителство е, че МОСВ не е давало разрешение и италианците не са ни уведомили”, обобщи тя. „Не попитахте ли италианската страна вярно ли е, че това количество е за България, кой от двете страни стои зад този канал”, коментира социалистката. Тя упрекна екоминистерството, че не е проявило никаква инициатива.
„Контролът е никакъв, митниците отговарят за митниците, МОСВ издава разрешение само по документи, отговорността се прехвърля МВР-РИОСВ-кметство”,
коментира Нинова. По думите ѝ, България е терен за разиграване на интереси за много пари. „Изискваме незабавни мерки, няма информация или я крият, няма контрол – някой изкарва много пари от това, българският народ се трови”, заключи лидерът на левицата. Нинова обеща да внесат предложение за дебати с проект на решение на парламента.
Ерменков: Италия праща боклук в България, горят го в ТЕЦ-ове
Внасят ли боклук от Италия, за да го горят в България
"24 часа": Боклукът на Неапол и Палермо тръгва за България
Съпредседателят на ПГ на „Обединени патриоти” Искрен Веселинов обърна внимание, че в Италия тече разследване и изобщо не е ясно дали този боклук е предназначен за България. „Нормалното е институциите, които се занимават с контрола на този процес, да извършват съвместни проверки”, посочи той.
Председателят на комисията по околна среда Ивелина Василева припомни, че през юли 2009 г. почти не е имало изградени регионални системи за управление, съоръжения, които предполагат съответстващо на изискванията третиране на отпадъците. „Оттогава досега вече имаме 53 регионални системи за управление на отпадъците, 11 инсталации за сепариране, 19 – за компостиране, в момента се изграждат инсталации за компостиране на зелени и биоразградими отпадъци”, отбеляза тя.
„За изгарянето сме наясно, че това е възможност за генериране на електро и топлоенергия, но то трябва да става само при съблюдаване на най-строгите изисквания
и прилагането на най-строгите стандарти”, коментира Василева
Това пък означава безкомпромисен контрол върху вноса на отпадъци, към процеса на изгаряне. Председателят на комисията по околна среда посочи, че е въведено изискването инсталациите да бъдат оборудвани с видеонаблюдение. „Наскоро внесохме предложение за изменение на Наказателния кодекс с цел недопускане на нерегламентирани практики и строги наказания”, подчерта тя. Предстояло разработването на нов национален план за управление на отпадъците.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!