Д искурсът, използван от България към Северна Македония, е много подобен на дискурса, използван от Руската федерация към Украйна. Това заяви македонският премиер Димитър Ковачевски на общия дебат "Обединени за Европа" на срещата на върха на Съвета на Европа в Рейкявик, предаде репортер на БГНЕС.
„Северна Македония е международно призната като функционално модерно мултиетническо общество, в което се зачитат всички права. Всички доклади потвърждават това. Обвиненията, изказани на тази Среща от страна на представителя на България, са напълно неоснователни и идват от страна, която не зачита решенията на ЕСПЧ и стандартите на Съвета в областта на правата на човека“, подчерта Ковачевски.
„Дискурсът, използван от България към Северна Македония, за съжаление, е много подобен на дискурса, използван от Руската федерация към Украйна. Недопустимо е подобни обвинения да се използват за политически цели, особено в този критичен за бъдещето на Европа период“, посочи Ковачевски.
Скопие се оплака от България пред Европа и САЩ
Според него Северна Македония и Албания заслужават да вървят напред и заедно, защото „когато съседите вървят напред, и останалите вървят напред“.
„Не трябва да допускаме влияние от трети страни, особено не от Русия, и то в сърцето на Балканите, което е сърцето на Европа“, добави Ковачевски.
По-рано днес бившият външен министър на РС Македония и депутат от ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски заяви, че позицията на парламентарната група на ВМРО-ДПМНЕ и коалиционните ѝ партньори е единна и тя означава, че в този си състав парламентът няма мандат или демократична легитимност да отваря или променя Конституцията.
Промяната на Конституцията и включването в нея на българите в РС Македония е основно изискване за даване начало на преговорите на страната за присъединяване към ЕС.
МВнР привика посланика на Северна Македония
На общия дебат „Обединени за Европа“, който се проведе в рамките на IV Среща на Съвета на Европа, вицепрезидентът Илияна Йотова представи позицията на България за системното потъпкване на правата на българите в Република Северна Македония. В контекста на основните принципи на организацията за зачитане на човешките права вицепрезидентът припомни поредицата от случаи на агресия срещу хора заради заявената им българска идентичност, както и приемането на специалния закон срещу сдруженията.
„В Република Северна Македония има черни списъци на българи, които не се допускат на територията на страната. В тях без никакви аргументи е и български евродепутат. Това е груба провокация към общите европейски ценности и към всичко, което изгражда нашата общност – единство, солидарност, взаимно уважение. Най-опасната тенденция е широко разпространеният език на омразата към съседна държава, член на Съвета на Европа и на Европейския съюз“, подчерта Илияна Йотова.
Илияна Йотова ще представлява България в IV Среща на върха на Съвета на Европа
На 6 май на ГКПП "Ново Село" Андрей Ковачев и Милен Врабевски не бяха допуснати на територията на страната да се поклонят пред паметта на загиналите на българското военно гробище в Струмица. Последва незабавна реакция от страна на София, която заяви, че претенциите за европейска интеграция на Северна Македония изискват преустановяване на провокациите към България, българите и представителите на европейските институции.
"Този инцидент е достоен за съжаление, всеки член на ЕП има правото да изпълнява мандата си и ще се обърна към представителите на РСМ да заявя това пределно ясно“, заяви председателят на ЕП Роберта Мецола.
РС Македония: Андрей Ковачев не представлява опасност за нас
Тя коментира безпрецедентната постъпка на РСМ да не допусне на територията на страната ръководителя на групата на ГЕРБ-СДС в ЕНП д-р Андрей Ковачев, който е и говорител на групата на ЕНП в Европейския парламент, отговарящ за разширяването на ЕС и Западните Балкани. Оливер Вархеи, еврокомисар по разширяването, също осъди недопускането на Андрей Ковачев в РСМ на 6 май.
На среща с еврокомисаря Вархеи лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви: „Остро поставих на вниманието на комисаря и неприятния инцидент с недопускането на територията на Северна Македония на българския евродепутат Андрей Ковачев на 6 май. Подчертах, че подобно поведение на властите в Северна Македония е в противоречие с Договора за добросъседство между двете страни, както и не отговаря на европейските ценности за свобода на движението“, каза Борисов и добави, че е благодарил на комисаря за реакцията на европейските институции по казуса.
Радев пред Вархей: Свидетели сме на дискриминация и престъпления от омраза срещу българите в РСМ
„Свидетели сме на засилваща се системна дискриминация, на полицейски, административен и съдебен произвол спрямо българските сдружения, на засилване на престъпления от омраза срещу българите и хората с българско самосъзнание в Република Северна Македония“, подчерта и президентът Румен Радев. Той открои системния натиск и посегателства спрямо българите и българските клубове в РСМ през последните месеци, както и приемането на закон с ретроактивно действие за фондациите и гражданските сдружения, на базата на който от 17 000 неправителствени организации в страната бяха закрити единствено два български клуба.
Комисар Вархеи изрази разбирането на Европейската комисия за значението на откритите въпроси между България и РСМ и посочи, че ускоряването на процеса на разширяване на ЕС със страните от Западните Балкани може да се постигне само ако е приемлив за всички страни. Комисар Вархеи заяви също така, че Копенхагенските критериите са ясно разписани и недвусмислени и ЕК ще продължи да проследява тяхното изпълнение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!