„Мечтата на мнозина депутати мандатът да бъде пожизнен и онаследяем е напът да се случи, ако започне едно ВНС и не се знае кога то ще се саморазпусне. Не знам и този кабинет, който ще бъде, колкото време ще продължава да действа. Очаквам сега след като се внесе проекта, всяка политическа сила извън и вътре в парламента също да внесе такъв. Да не се окаже, че има едно Велико народно събрание, в което всеки обсъжда нови идеи и вече при постигнато съгласие да започва отначало. Това съм го гледал при гласуването на редица закони, където има много преплетени интереси”, коментира пред NOVA министърът на околната среда Емил Димитров.
„На практика премиерът отговори на очакванията на хората, че искат да се отвори Конституцията. Проблемът е, като се отвори, дали ще можем да я затворим и дали резултатът няма да е по-лош от това, което е в момента. Мисля, че ще се стигне до ВНС, но прогнозирам, че никой не може да каже колко време то ще продължи и какъв ще бъде резултатът накрая”.
Какво означава премахването на Великото народно събрание
По думите му протестиращите казват, че искат права, но да не спазват чуждите.
„Според мен не е нужно толкова наложително да се свиква ВНС. Това са съвсем малки промени, които може да се направят и с обикновено Народно събрание. След като сега не могат да постигнат съгласие политическите сили, колко време ще продължи ВНС? Може ли на всички да се угоди на улицата? Мисля, че е правилен ходът на управляващите. Не съм сигурен, че трябва точно сега да се свиква ВНС. Може би трябва да мине време и всички да заявят своите позиции и да се види къде те се доближават. Всеки има искания и би искал те да влязат. Когато влязат всички искания, които си противоречат едни на други, как ще се постигне съгласие не знам”, заяви Димитров.
Дончев: Удовлетворяваме исканията на обществото
„Ако се вдигне заплатата на 3000 лв., ще има конкурс за желаещи да влязат да работят”, коментира министърът предложението за въвеждане на задължителна военна служба. „Хубаво е да има и задължителна военна служба, но има много различни форми за придобиване на навици и военни умения. Това е нещо, което подлежи на разискване -хората дали са съгласни, или не”.
„Всичко, което може да помогне на тези, които са извън парламента, да влязат в него е нормално да го използват, но ще се вкараме в една спирала, от която няма излизане и всеки ще обвинява другия за това. Не виждам особено желание на някой да иска на всяка цена властта. Аз с удоволствие бих дал своя пост на някой, който го иска”, посочи Димитров.
Ако изборите бяха днес, кой влиза в парламента
Димитров предупреди, че опасността от голяма суша в България се приближава и на следващия министър ще му е много трудно.
„Всички искат да се закачат към 52-та язовира - 15 за питейно-битови нужди и още толкова за земеделски такива, които управляваме. В Източна България от години не е валяло и има големи проблеми – поречието от язовир „Копринка” до река Тунджа е пресъхнало. Друг пример – язовир „Камчия”. Трябва да чакаме догодина май-юни или да вземем мерки още сега”, каза министърът на околната среда и водите.
Димитров отрече тиражираните новини, че десетки язовири в страната са празни. По думите му догодина ще трябва да се вземат трудни решения. Той увери, че докато е министър, ще има вода.
ГЕРБ внесе проект за нова Конституция в парламента
„На много места може да има водни режими, ако няма дъжд и сняг. Крайно време е Пловдив и Хасково да се захранят от язовир „Кричим”. В Северна България има три града, които са към язовир „Тича”, а в него има вода за още две години. Проблемите се заобикалят и оставят във времето. МОСВ ще подготви стратегия за управление на водите”, поясни Емил Димитров и посочи, че приоритети ще са Черноморието и система „Дунав”.
В заключение министър каза, че частните язовири не го касят.
„Запознат съм с картината, но те не са ресурс за държавата”, подчерта Димитров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!