С едмокласниците ще разполагат с повече време на изпитите си от Националното външно оценяване (НВО) по български език и литература и по математика. За първата част вече ще имат 75 вместо 60 минути, което ще им даде възможност за по-спокойна и задълбочена работа. Това стана ясно по време на национално съвещание с началниците на регионални управления на образованието (РУО), свързано със старта на новата учебна 2023/24 година, което бе открито от министъра на образованието и на науката Галин Цоков, съобщиха от пресцентъра на МОН.
В дискусиите участваха заместник-министрите д-р Емилия Лазарова, Мариета Георгиева, Наталия Митева и началникът на кабинета на министъра на Наталия Михалевска. За първи път в подобно съвещание участват и представители на ученическите организации за самоуправление.
За всички ученици: МОН променя учебните програми от I до X клас
Още една промяна в изпита след 7. клас ще стане факт още от започващата учебна година. Броят на задачите и по двата предмета остава същите, но по математика две от задачите, които до сега са били с отворен отговор, ще станат с избираем. През годините се наблюдава, че има ученици, които показват знания, но техническа грешка в хода на решаването на условията на отворените задачи, води до липсата на верен краен отговор. С въведената промяна децата ще могат още в хода на изпита да се коригират, ако видят, че решението им не фигурира в изброените варианти. Това не само ще спомогне за по-точна проверка на знанията, но и ще позволи включване на по-голям дял задачи с практическо приложение.
Министър Цоков съобщи, че хартиените учебници до 7 клас ще бъдат дигитализирани до първия учебен ден и ще могат да се ползват от учениците в платформата „Дигитална раница“. „Още в края на юли бяхме разпространили огромна част отпечатаните учебници, а днес мога да кажа, че в 99% от училищата са доставени необходимите учебници, учебни помагала и познавателните книжки за учениците от 1 до 7 клас за идващата учебна година“, съобщи министърът.
Той обяви, че е създадена организация и екипите по Механизма за обхват ще стартират своите обиколки веднага след първия учебен ден за да връщат децата, които не са тръгнали на училище, обратно в клас. „Всеки ден извън класната стая може да бъде пагубен и да е причина детето трайно да изпадне от системата на образованието“, посочи министърът и обясни, че в минали години този процес се е разгръщал едва през месеците октомври и ноември.
На 15 септември за пръв път в училище ще влязат 57 хиляди първокласници. Той уточни, че още на следващия ден ще тръгнат екипите, които се грижат за обхващането на отпадналите от системата деца. Те ще посещават домовете на рисковите ученици и ще разговарят с родителите. По думите на министъра екипите в страната са над 2200. Според него благодарение на усилията, положени по този механизъм досега, 80 000 деца са върнати в клас, като около 50 000 трайно са останали в системата.
Цоков допълни, че по данни на регионалните управления на образованието в страната, все още текат повече от 380 частични или основни ремонта на учебни заведения. 38 от тях ще продължат и след 15 септември. Министърът увери, че е създадена организация и обучението на децата, които учат в тези сгради, няма да пострада.
Почти всички безплатни учебници до 7 клас вече са доставени в училищата в страната, каза още министърът. По думите му до 15 септември в новата дигитална раница ще бъдат качени всички учебници и всеки ученик ще може да ползва тези, избрани от неговите учители. Цоков припомни, че планът е през следващата година безплатни учебници да има за всички и допълни, че ще бъде направено всичко възможно и те да са в дигитален формат.
На въпрос дали датата 15 септември може да бъде променена като начало на учебната година, министърът посочи, че темата в момента не стои на дневен ред.
Цоков каза още, че в момента учителите до 35 години са 15 400, докато тези на 60 и повече години са малко над 12 300. По думите му все още текат конкурси за сформиране на училищните екипи, но традиционно има недостиг на преподавателите по математика, информационни технологии, природни науки. Министърът припомни, че от няколко години студентите от тези специалности са освободени от такси, което е помогнало броят им да се увеличи, като в близките години те ще влязат в образователната система.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!