„Трябват ни и Западът, и Изтокът. В България твърде много се клатим, особено по енергийната тема, дали да работим с Изтока или със Запада? А отговорът е, че ни трябват и двете, защото ние сме по средата. Относно енергийните проекти, трябва да правим разлика. АЕЦ „Белене” – лош, корупционен проект, трябва да сложим точка и да забравим темата. Тя не е само икономическа, а е станала политическа за някои партии и това е вредно”, коментира в студиото на „Здравей, България” по NOVA бившият финансов министър Симеон Дянков
„Използването на електроенергия пада в България и като цяло в Европа, не ни трябва този проект. „Бургас-Александруполис” също не ни трябва. Темата „Южен поток” и потенциално газов хъб може да е полезна за България и там ни трябват и Европейският съюз, и Русия. По това заслужава от икономическа гледна точка да се мисли. България може да спечели от този проект”, заяви Дянков.
По думите му „основният икономически проблем” на България сега не е финансовата криза, а това че страната има все по-малко квалифицирани и работещи хора.
„Намаляваме и голяма част от младото ни население търси изход навън”, поясни Дянков. За да се реши проблема, според него трябват няколко основни политки.
„Инфраструктурна да кажем. Добре, имаме транспорт, сега трябва да помислим къде са хората, които ще работят, особено в Северна България?” Попита Дянков.
По думите му „държава като България не може да фалира заради имигрантите. Първо получаваме доста пари от ЕС за работа с имиграцията. Излиза обаче темата за потенциалното неравенство. Вижте как Европа се грижи за бежанците и вижте как, в частност и България, се грижи за по-бедните граждани. Това е много трудна политически и икономически тема. Много трудно се обяснява на хора с минимална работна заплата или пенсия, защото бежанците получават пари по европейски стандарт, а българите не”, поясни бившият финансов министър.
„Нищо няма да се промени от гледна точка на цените с влизането в еврозоната, тъй като левът от много години е вързан към еврото. Две са промените, които ще настъпят - Европейският банков съюз, но това може да стане и без влизане в еврозоната и трябва да го направим. Също така България има огромен резерв от 24 милиарда лева, който го държим , за да защитаваме лева спрямо еврото. Той няма да ни е необходим, ако влзем в еврозоната. Парите могат да се използват за социална политика”, добави Дянков.
Ако стрес тестовете на българските банки бяха направени преди фалита на КТБ щяха да покажат горе долу същото, смята бившият финансов министър.
Управителят на БНБ: Банковата система на страната е стабилна
Плевнелиев: Задача за всички нас е въвеждането на еврото
Бойко Борисов: Оптимист съм след разговора с Путин
„Стрес тестовете като цяло показват, че банковата ни система е стабилна. Те обаче показват също, че към две банки, с българска собственост, има доста препоръки, които те трябва да изпълняват. Интересното е, че и двете банки са с българска собственост. КТБ също беше с българска собственост, което показва, че предишното управление на БНБ за банков надзор, според мен е било в по-дружески отношения с някои банки с българска собственост.”
„За мен изводът от този стрес тест е един - трябва колкото се може по-бързо да вървим към Европейския банков съюз. Нещо, което декември 2012 г. правителството предложи. Тогавашният управител на БНБ, Искров каза: „Не! Нашият надзор е много по-добър”. След две години се случи КТБ”, посочи Дянков.
Според него, ако имаше Европейски банков надзор в България, Корпоративна търговска банка нямаше да фалира.
„Европейският банков надзор, въпреки че в бъдеще е свързан с влизане в еврозоната, може да стане преди държавата да въведе еврото”, подчерта бившият финансов министър.
„Той осигурява стабилност на банковата система, от гледна точка на това, че трите най-големи банки в държавата и други системни банки автоматично минават под надзора на ЕЦБ във Франкфурт.”
„Определено една от двете банки, които в момента имат много препоръки, щеше да бъде в тези рамки, както щеше да бъде и КТБ”, подчерта Дянков.
Той не счита за вероятно кандидатурата на Кристалина Георгиева за президент да бъде издигната от ГЕРБ.
„Тя има много отговорна работа в Брюксел, която стана още по-отговорна след Брекзит. Смятам, че мястото ѝ е там. Познавам я от доста дълго с работата ни в Световната банка. Знам, че като се е хванала за нещо, особено в тежка ситуация, просто няма да се съгласи”.
„Външната обстановка толкова рязко се промени през последните месеци – Брекзит, Турция, че прогнозите за това, кой ще е добър президент със сигурност също са се променили, включително и в ГЕРБ”.
В президентската кампания досега обсъждането на политики липсва напълно, посочи Дянков. „Няма никаква опозиция… В момента цялата президентска надпревара е личностна. За мен това показва реална липса на идеологии и в ляво, и в дясно. И поставя правителството във все по-стабилна позиция”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!