Вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков заяви в Девин, че по преценка на експертите необходимото оборудване на девинската болница ще е на стойност около 1 млн. лв.
Това той предложи на заседание на Общинския съвет в Девин за възстановяване на дейността на заведение за болнична помощ в Девин.
Болницата в Девин, на която разчитат 30 хиляди души от три общини, не работи от година и половина заради натрупани дългове.
В събота здравният министър Десислава Атанасова каза, че болницата има 2,5 милиона лева задължения, от които 600 хиляди за заплати.
Извънредното заседание на Общинския съвет бе свикано след масови протести в края на миналата седмица, след като стана ясно, че от общината не могат да осигурят средства за функционирането на лечебното заведение.
Предложението на Дянков предвижда откриване в Девин на филиал на МБАЛ-Смолян, който да използва сградата на досегашната общинска болница.
Докато съветниците разглеждат вариантите за възстановяване на болничното заведение, стотици протестиращи жители на Девин, Доспат и Борино очакват пред сградата на Общината решението на казуса.
Предложението на вицепремиера предвижда още да се учреди дъщерно дружество към МБАЛ-Смолян, а за предоставяне на сградата на бившата болница да се учреди ограничено вещно право на ползване на имота за срок от 10 г. в полза на новото дружество.
Така ще се избегне рискът да се налагат запори върху сградата от кредитори на МБАЛ-Девин.
От своя страна държавата се ангажира да осигури финансиране за оборудване на болничния филиал, като дейността на болницата в Девин ще бъде възстановена в обем, в който да бъдат покрити изискванията на медицинските стандарти.
Според Дянков оптимистичните прогнози предвиждат откриването на филиал на МБАЛ-Смолян в Девин да стане за 4-5 месеца.
Предложението се обсъжда от Общинския съвет.
Дянков изрази надежда в следващите няколко дни оттам да имат възможност да
разгледат подробностите и да го одобрят.
Във връзка с поставен въпрос
от страна на общински съветници, че лекари от Девин няма да работят в
болницата, ако не получат заплатите си за минали периоди, вицепремиерът
посочи, че хората трябва да работят занапред и той е убеден, че ще се
намери персонал, които ще работи в това здравно заведение, особено ако
то се модернизира.
Дянков бе категоричен, че държавата няма как да поеме старите дългове на общинските болници, защото това е забранено по закон.
По повод дълговете на общинските болници от 340 млн. лв., министър
Дянков, посочи, че те са от времето на правителството на Иван Костов и
тогавашния министър Иван Нейков.
На въпрос, кой е виновен за тази ситуация, Дянков отговори, че е
"виновен този, който е предложил тези
промени,
а именно тогавашния министър Иван Нейков, който винаги се
изявява като голям експерт, така че е хубаво той да отговори, защо са
направени тези промени през 2000 г.”
Вицепремиерът припомни, че
проблемите на общинските болници в страната са се появили още 2-3 години
след вземането на решението малките болници да преминат на цялостно
финансиране към общините.
"Тези проблеми тук в Девин са в много изострена форма, но ги има и в голяма част в другите общински болници. Грешна политика е направена тогава, особено в такива тежки сектори като здравеопазване и образование.
Като се направи такава крачка с времето е
много трудно да се върнеш назад, трябва ти много време", коментира
министър Дянков.
По думите му, може би днешното предложение на правителството за болницата в Девин, което е прецедент, може да послужи за по-цялостно решение на проблема и в другите общини.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!