От Министерството на финансите още през пролетта писахме до ЕКОФИН за по-различно изчисляване на акцизите не само на горивата, но и на всички стоки - това ще започне да се разглежда през есента.
Това каза пред Нова телевизия вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков.
Има още 7-8 държави в Източна Европа, които работят с нас по този въпрос. Ще пробваме, но това няма да ни помогне нито тази, нито следващата година, тъй като трябва да има одобрение от целия Европейски съюз.
Според Дянков е трудно да се намери одобрение от целия Европейски съюз. Ние няма как да се наложим на Европейския съюз, категоричен бе той.
Вицепремиерът коментира покачването на цените на горивата. Горивата винаги се увеличават през лятото и се намаляват през есента, от септември-октомври те ще намалеят активно, смята той. Освен това цените се определят в световен мащаб. Дянков отново подчерта, че тази политика е вързана с общата политика на ЕС.
Цените на храните също са пазар, но държавата и определени министерства кой знае какво не могат да направят, каза Дянков.
Засега акцентът в бюджета е увеличаване на пенсиите,
каза Симеон Дянков за евентуално увеличаване на доходите на гражданите.
По повод исканото от служителите на МВР увеличение от 25% финансовият министър посочи, че средната заплата в МВР е доста по-висока отколкото той самият е очаквал и е 1004 лв.
Те искат 25% увеличение, което е 1280 лв., и би ги направило второто най-богато министерство, посочи финансовият министър. Хубаво е да се зададе въпросът трябва ли МВР да е толкова богато министерство, попита Дянков и бе категоричен в отговора си:
25% увеличение няма да получат в никакъв случай.
Вчера излезе проверката на волейболната федерация и за пореден път сочи, че става въпрос за нередности за няколкостотин хиляди лева, каза Дянков. От федерацията са имали срок да се противопоставят писмено, за първи път обаче те не са го направили, което означава, че те са съгласни, че има нарушения, добави министърът. Трябва изцяло да се преосмисли как се се дават парите за спорта, каза той.
Проблем също е, че има твърде много федерации. Вчера се занимавах с асоциацията по полумаратон - тя е искала милион и 400 хиляди за полумаратон в Каварна. Проверих, че вече 800 000 лв. са дадени за полумаратон в края на август там. Важно е да се каже за какво се борят тези федерации, посочи Дянков.
Той съобщи, че 36 млн. са парите официално за Министерството на спорта, освен това се дават 25 милиона за домакинство. Самото Министерство на спорта така си е направило сметката, че федерациите му искат парите, после министерството не знае къде отиват тези пари.
Над 100 милиона даваме в последните години за спорт, това трябва да спре,
каза Дянков. 23 милиона са отишли директно за подготовката на олимпийците, но парите са много повече, тъй като имаме домакинства, както например с волейбола. Парите, които са отишли за подготовка на олимпийците, са поне 50-60 милиона, а възвращаемостта е много ниска, допълни той.
Решението, според него е, олимпийската подготовка да се централизира, парите да не минават през федерациите. Преди около 2 години ми се струваше добре да се дават повече пари за медали, но сега вече не е добра идеята. Например, сребърният медал - това е цялата ми заплата за 4 месеца. Трудът ми за този мандат всъщност се оценява по-малко отколкото сребърен медал за олимпиадата, каза Дянков. Той припомни и това, че спорните училища са закрити при Костов, премахнати са всички треньори при Весела Лечева.
Има примерно 106 федерации, от тези федерации е важно кои могат да обучават деца, така ще инвестираме само в някои от тях, посочи финансовият министър.
Проверките от Министерството на финансите продължават, в момента се проверяват около 20 федерации, в 4 са установени големи нередности.
Министърът увери, че ще настоява за промени във финансирането на федерациите. Домакинството на спортни събития не трябва да минава само през федерациите, а самото министерство или агенция към министерство да прави тези разчети, трябва да има централизация.
Смятам, че това е добро за олимпийските ни надежди, обобщи Дянков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!