По думите на вицепремиера и финансов министър Симеон Дянков България е водила досега енергийна политика на принципа "каквото каже Русия" и съобразно група партийци, свързани с проруски интереси.
Според Дянков идеята за построяване на всяка цена на АЕЦ "Белене" е лансирана, без да има икономически анализ, без публичен дебат.
Ако се направи пълен икономически анализ, ще се окаже, че АЕЦ "Белене" не ни трябва, заяви той на среща с бизнесмени снощи в Смолян.
Вицепремиерът допълни, че в момента се прави икономически анализ, който ще бъде готов вероятно следващия месец.
Дянков смята, че държавата въобще не трябва да се меси като гаранция или като заеми около АЕЦ "Белене".
Дори и да има икономически смисъл от тази централа, не е ясно как проектът ще се финансира, особено по време на тази криза, посочи той и оцени като несериозна идеята да се строи едно такова голямо съоръжение и след това електроенергията да се изнася.
Дори да се построи, няма да има достатъчно търсене на тази енергия, особено в чужбина, каза Симеон Дянков.
По негово лично мнение "идеята е била свързана с това колко пари могат да се присвоят, като се казва, че този проект ще върви".
Ако някой иска да го строи, ние ще регулираме това строителство, но не и България да участва с гаранции, както е мислило предишното правителство, заяви Симеон Дянков.
"Ще играем с Европейския съюз, ние
искаме ядрена политика на България, която да съответства на европейската",
заяви другият вицепремиер и вътрешен министър Цветан Цветанов тази сутрин в интервю за Нова телевизия.
"Франция иска да направи един баланс в политиката си с България и в тази посока те биха могли да намерят място да реализираме заедно един енергиен проект. Техните експерти обаче трябва да направят експертиза в тази връзка", каза още Цветанов.
Ако отпадъците отиват другаде, а не във Франция, те не биха участвали в такъв енергиен проект, добави той.
Затова експертите обсъждали и варианта за гориво, което не е руско и не отива за преработка в Русия след това.
Русия стои зад затварянето на реакторите на АЕЦ "Козлодуй", за да участва в строежа на АЕЦ "Белене", обяви зам.-председателят на парламента Атанас Семов, депутат от РЗС, пред Pro.bg.
Семов обаче се обяви за защитник на "Белене", тъй като страната ни имала нужда от атомна енергия.
Според него алтернативните електрически централи – ветрогенераторни и соларни, за момента не могат да задоволят нуждите на България от ток.
Докато това стане, трябва да имаме атомни електроцентрали, категоричен е Атанас Семов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!