О мбудсманът Диана Ковачева настоява да бъде закрит Централния софийски затвор, затворническото общежитие в кв. Кремиковци и керамичната фабрика в гр. Враца. Причината са лошите битови условия, фактът, че сградата на Софийския затвор е паметник на културата и не може да бъде ремонтирана, както и невъзможността и останалите сгради да бъдат приведени в съответствие с европейските изисквания за лишаване от свобода.
Омбудсманът иска закриване на Софийския затвор
"Този въпрос е много важен от гледна точка на хората, които пребивават там. В Софийския затвор условията са изключително лоши. Не само за затворниците, но и за надзирателите", коментира в студиото на "Здравей, България" омбудсманът.
Тя отбеляза, че освен това трябва да се вземе предвид и работата с хората, излежаващи присъди и това какви мерки се предприемат, за да не извършват нови престъпления, когато излязат на свобода.
"Виждах съжалението в очите на майка ми. Но беше късно"
"Има възможност Централният затвор да се премести. В момента местата за лишаване от свобода не са пренаселени както беше преди години. В Софийския затвор от 2000 затворници в момента има 600", отбеляза Диана Ковачева.
Тя подчерта, че за всички е ясно колко тежки са условията там.
"Липсва свеж въздух, светлина, има дървеници... В местата за лишаване от свобода не се работи със затворниците от гледна точка на социални дейности за тяхната ресоциализация", посочи омбудсманът.
И допълни, че условията в общежитието "Кремиковци" също са много лоши.
"Всичко това е въпрос на пари. Факт. През последните няколко години констатациите сочат, че условията в затворите се подобряват. Очевидно обаче не достатъчно. Арестите остават. Което от своя страна е показателно за това, че проблемите все още са налице", коментира тя.
Освен на затворите, Диана Ковачева бе категорична, че трябва да се обърне особено внимание и на психиатриите.
Отпада задължителното намаляване на присъдата за непълнолетни убийци
"Започнахме проверки и на социалните домове. В Дома в Пловдив например условията не са лоши. Проблемът там обаче е, че липсва човешко отношение от страна на служителите. Грижата за хората в Центъра е неадекватна", отсече общественият защитник.
"Преди настаняване в определено заведение, на лицето трябва да му бъде изготвяна епикриза. По този начин ще се установи дали това лице е за хоспис или има нужда от медицинска грижа. За съжаление хората предпочитат да настаняват близките си в психиатриите, защото в противен случай държавата не поема никакви разходи по лечението им", допълни омбудсманът.
Как държавата планира да спре убийствата от деца
Ковачева акцентира и върху факта, че за едно хранене в психиатриите на човек се полагат 0.64 лв. или 1,92 лв. на ден, докато в затворите сумата е 4 лв дневно.
Според нея психиатричната грижа се нуждае от спешна задълбочена цялостна реформа.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!